Čtvrtek pohybovka, čj a ma

Fotogalerie školy: https://photos.app.goo.gl/R3RH1SexqMz6LiHd9

UČEBNICE ČJ, MA, PSANÍ-STŘEDA a BADATELÉ

2. února 2023

1. BLOK: Eliška: Pohybovka s češtinou: Dnes jsme pracovali na s pohybovými improvizacemi a s těžištěm – ve dvojici, ve trojici, ve skupině ( viz. fotogalerie).

2. BLOK: Eliška a Gábi Holečková.: Český jazyk: Četba první kapitoly knihy Sofiin svět, Jostein Gaarder, román o dějinách filosofie.
3. ročník: Šimon, Elsa, Jeník, Šárka a Ráďa – vyjmenovaná slova po L dokončení v pracovním sešitě, tvorba zbylých kartiček.

4. ročník: slovní druhy: Mia R., Tanga a Žofka Š. –  částice a citoslovce, opakování všech slovních druhů, krátký testík:)

5. ročník: Beri a Marcel nebyli ve škole.

Odpoledne byl masopustní veselí. Některé děti byly opravdu smutné, že o masopustu dopředu nevěděly a neměly tedy ani žádnou masku.

Eliška

26. ledna 2023

1. BLOK: PARLAMENT


2. BLOK: Eliška a Gábi Holečková.: Český jazyk:
3. ročník: vyjmenovaná slova po L – pracovní sešit, nové kartičky. Společné odůvodňování pravopisu i slovně. 4. a 5. ročník: slovní druhy: nejdříve v kruhu společné opakování všech slovních druhů co už znají i čtvrťáci, pak kolíčková hra. Nakonec práce v prac. sešitech. Čtvrťáci se naučili hlavně spojky, ale naťukli jsme jsme i částice a citoslovce.  

Eliška

3. BLOK: Gábina H.: Matematika: Dnes jsme dělali opakování. Všichni samostatně vypracovali písemnou práci s příklady, které shrnovali témata z prvního pololetí.Pokud by vas zajímalo, jak to dopadlo, ozvěte se mi, část prací mám u sebe, někdo si ji odnesl domu nebo založil do šanonu. Gg

12. ledna 2023

1. BLOK: Eliška a Gábi Doubek: Pohybovka s češtinou – práce s těžištěm – cvičení s rovnováhou ve dvojicích, pak ve trojicích a více – procvičení ve hře sochy –  následně jsme na hry namontovali slovní druhy. Na závěr protažení, prodýchání a zklidnění.

2. BLOK: Eliška a Gábi Holečková.: Český jazyk: Četbu knihy Škola malého stromu od Forresta Cartera jsme museli zrušit – většina děti ji totiž už zná. Přečetli jsme tedy příběh O udatném Pavlovi a krásné Magdaléně z knihy Kateřiny Sidonové. Po horách tedy už přijdeme s novou knihou:).
3. ročník: Děti se nejdříve podívaly na nová vyjmenovaná slova po L, udělaly si krátké cvičení v češtinovém deníku, pak procvičovaly v pracovním sešitě vyjm. slova SLYŠET, MLÝN , BLÝSKAT SE.. Jeník, Elsa, Ráďa a Šimon si nalepili leporelo vyjmenovaných slov po B, Šárka si dolepila leporelo vyjmenovaného slova BÝT A JEHO SLOV PŘÍBUZNÝCH. Nakonec děti vytvořily nové kartičky FYZIKA, SLYŠET,  MLÝN.
4. ročník: slovní druhy: Dokončili jsme příslovce a probrali jsme předložky. Procvičování v češtinovém skicáku a v pracovním sešitě.
5. ročník: slovní druhy: Procvičování v pracovním sešitě a v učebnici (1, 2,3,4,5,6) příště je dokončíme:).
Eliška

3. BLOK: Gábina H. a Míša Višně: Matematika
3. ročník – písemné odečítání s Višní, pracovní list, zkoumání, jak se provádí odečítání pod sebou
4. ročník – Schody pod nulou, práce v učebnici a rébus na závěr
5. ročník – úhly, práce v učebnici, vysvětlení, nalepení do matematického sešítku základních pojmů
Gg

5. ledna 2023

1. BLOK: Eliška: Pohybovka s češtinou: Bylo nás šest, pěkně jsme si zaimprovizovali. Nejdříve pracoval každý sám –  zadání – prostor. Poté děti zkoušely pracovat ve dvojicích – jeden zavřené oči, druhý ho vede, někdo radši zvolil zrcadla. Nakonec jsme se pěkně rozjeli a prolínaly se nám všechna tato zadání i dvojice. Navázali jsme na ně diskuzi o slovních druzích. Nakonec pastelky a společné protažení.

2. BLOK: Eliška a Gábi Holečková.: Český jazyk: Četba příběhu Syn stromu od Kateřiny Sidonové. 3. ročník: Elsa, Šimon a Jeník: dokončení vyjmenovaných slov po B, práce v pracovních sešitech, četba z knihy Jak šel ptakopysk do Solopisk, tvorba kartiček – obyčej, bystrý, bylina, kobyla, býk, Přibyslav. 4. ročník: Tanga a Žofka Š.: slovní druhy – číslovky, slovesa, příslovce. 5. ročník: Beri: přídavná jména tvořená příponou -ský

Eliška

3. BLOK: Matematika
3.ročník – pracovní list na zaokrouhlování
4. ročník – pracovní list na práci s daty – tvorba sloupkového grafu
5. ročník – dělitelnost – práce v učebnici, přehled dělitelnosti čísly 2 – 10 (kromě 7)

22. prosince 2022

Na pohybovce jsme se rozcvičovali, každý předvedl nějaký cvik a dostali jsme se k točení a k dervišům, tak jsme se podívali na krátkou ukázku tančícího derviše. Na závěr jsme si zahráli pastelky. Také jsme si povídali o tom, jaké ‘předměty’ by děti chtěly mít ve škole.
Na poslední češtinu v tomto roce jsme se dívali na film Mio, můj Mio. Knížku jsme dočetli, a tak děti viděly filmové zpracování.
Po obědě jsme vyrazili na besídku do Všenor, kde na nás čekala Eliška a školáci si dopilovávali svoje vystoupení.

KOSTÝMY NA BESÍDKU: Oblečení bez potisku a bez značek v barvách: sytě červená a/nebo černá a / nebo bílá.

Holky: jednobarevné legíny a jednobarevné triko s dlouhým rukávem. Např. bílé triko a červené legíny nebo červené triko černé legíny nebo černé triko a bílé legíny …
Kluci – jednobarevné triko s dlouhým rukávem a jednobarevné kalhoty – pokud máte, tak ideálně bílé judo kalhoty. Vezmu pár věcí a společně nakombinujeme nejvhodnější kostýmy:).

15. prosince 2022

1. BLOK: Eliška a Gábi Doubek: Pohybovka s češtinou: Krátké rozhýbání. Poslechli jsme si sestříhanou hudbu na míru našemu výstupu, dokončili jsme náš kus na besídku – zkoukli kostýmy – děti ví, co mají mít. Viz. výše v kronice. Máme nějaké návrhy na název.

2. BLOK: Eliška a Gábi Holečková.: Český jazyk: Dočetli jsme knihu Mio, můj Mio od Astrid Lindgrenové – podle ilustrací a krátkých textů jsme si připomněli děj celé knihy a její myšlenky. Děti si udělaly rekapitulaci a zapsaly a zakreslila si knihu do deníků. Někdo zápis knihy už zvládl samostatně, někomu jsme dali pracovní list, který ho trochu navedl.
Eliška

3. BLOK: Gábi H. a Míša Višně: Matematika

Dnes s námi byla Višně a věnovala se hlavně třeťákům, pracovali v učebnici v kapitole “číselná osa”. Do našeho matematického sešitku si vlepili číselnou osu, hledali na ní čísla a zkoušeli zaokrouhlování. Měli různé pomůcky – kostky, mince…
Se čtvrťáky jsme se věnovali římským číslicím – dělali úlohy z učebnice, psali všechna možná data římsky, do matematického sešitku si nalepili jejich přehled a také přehled zvířátek Dědy Lesoně, aby se nám dobře řešili rovnice se zvířátky.
Páťáci řešili příklady v kapitole “práce s daty”– vyhledávali informace ze sloupcových a koláčových grafů apod.- učili se počítat průměr čísel.
Gábina

8. prosince 2022 

1. BLOK: Eliška a Gábi Doubek: Pohybovka s češtinou: Náruživá tvorba na besídku. Skrze konceptuální improvizaci nám postupně vzniká choreografie. Děti jsou naprosto skvělé, výborně zaskakují za kamarády. které chybí! Dnes nás bylo jen šest, ale vypořádali jsme se s tím! 


2. BLOK: Eliška a Gábi Holečková.: Český jazyk: Četba knihy Mio, můj Mio od Astrid Lindgrenové.
3. ročník: pokračování vyjmenovaných slov po B. Vytvořili jsme další kartičky.
4. ročník: zájmena. Kolíčková hra.
5. ročník: přídavná jména odvozená příponou -ský.

3. BLOK: Parlament

Eliška

1. prosince 2022

1. BLOK: Eliška a Gábi Doubek: Pohybovka s češtinou: Tvorba choreografie na besídku.


2. BLOK: Eliška a Gábi Holečková.: Český jazyk: Četba knihy Mio, můj Mio od Astrid Lindgrenové. 3. ročník: pokračování vyjmenovaných slov po B. Slepili jsme si první leporelo vyjmenovaného slova BÝT a jeho slov příbuzných a další kartičky si nakreslili. .4. ročník: slovní druhy – přídavná jména. 5. ročník: psaní n/ nn 

3.BLOK: Matematika: Měření rozpětí a výšky a společné počítání po 2, po 3, po 6, po 9.
3. ročník – učebnice kapitola Sítě krychle: sítě krychle, skládání krychle, malování “šatů” krychle; úlohy s dřívky; úlohy s vláčky
4. ročník – učebnice kapitola Rovinné útvary: hledání bodů v síti, úhlopříčky, rovnoběžky, kolmost
5. ročník – učebnice kapitola Zlomky: zlomková zeď, úlohy s dělením tabulky čokolády

na závěr skládání slov z písmen

24. listopadu 2022

3.BLOK: Matematika: Nejdříve jsme všichni společně počítali po 2, po 3, po 4, po 5
Pak jsme si se 3. a 4. ročníkem vysvětlovali, co to je dělení, vymýšleli jsme na ně úlohy, se čtvrťáky jsme si řekli o písemném dělení. Dále děti pracovaly ve svých učebnicích.
Páťáci se pustili do příkladů v učebnici v kapitole geometrické útvary. GH

10. listopadu

1.BLOK: Ráno pohybovka při živé hudbě: Gábi D. s kytarou – běhaní po jurtě, rozcvička, jogové cviky, relaxace, hry (pastelky, mravenec, židle). Nakonec řazení abecedy.
2.BLOK: Čj – hraní Ypsilonie – děti rozděleny na 2 skupiny a každá hrála na 1 hracím plánu
3.BLOK: matematika
3. ročník – práce v učebnici, indické násobení, využití Hejného pomůcek
4. + 5. ročník – procvičování násobilky, povídání o zlomcích
4. ročník – práce v učebnici – zlomky
5. ročník – práce v učebnici, desetinná čísla
Na konec kombinování písmen, skládání slov

3. listopadu 2022

1. BLOK: Eliška: Pohybovka s češtinou: Tentokrát s reprodukovanou hudbou mix z představení Miluj mě skupiny Nanohach 2009. Spousta pohybové improvizace, členění hlásek a vyjmenovaná slova.
2. BLOK: Eliška a Gábina H.: Český jazyk pro 3., 4. & 5. ročník
Četba knihy Mio, můj Mio od Astrid Lindgrenové.
4. ročník: Nejdříve jsme si ve skicácích zopakovali vše co víme o stavbě slova, o předponách, kořeni a o příponách. Po té práce s předponami vy-, vý-. Nakonec závěrečné opakování tématu stavba slova a rozlišování předložek a předpon.
5. ročník: změny při odvozování slov. Nejdříve jsme pracovali ve skicácích, zapsali pravidla a čeho si máme všímat při odvozování slov.
3. ročník: vyjmenované slovo Být – byl, byla, bylo a možná přibývá, bytost, abych, kdybych… Do skicáků jsme si nalepili přehled vyjmenovaných slov po B, zatím jsme si vypsali k vyjm. slovu být slova příbuzná, která nás napadala. Pak práce v pracovním sešitě.
Eliška

3.BLOK: Matematika
Nejdříve jsme si v kruhu řekli o násobení a ukázali si různé pomůcky s prsty na násobilku

3. ročník s Eliškou trénoval malou násobilku a pustili se do indického násobení
4. ročník – opakování násobilky, pracovní listy na zlomky a práce se zlomkovými kruhy
5. ročník – pracovní listy na desetinná čísla
Gábi H.

20. října 2022

Eliška, Gábina H.a Michal

1. BLOK: Eliška a Michal: Pohybovka s češtinou za doprovodu violoncella. To se nám skvěle improvizovalo! Dráhy v prostoru, osa těla, těžiště, paže, nohy.. linie, délky a směry. Skládání slov: tentokrát nové kořeny slov a předpony OB-, V-, skupiny hlásek bje/bě a vje/vě

2. BLOK: Eliška a Gábina H.: Český jazyk Četba knihy Mio, můj Mio od Astrid Lindgrenové.

3. ročník: Úvod do vyjmenovaných slov. Skládání abecedy, hledání tvrdých, měkkých a obojetných souhlásek. Vyjmenovaná slova po B. Být – byl, byla bylo…

4.ročník: Předpony OB-, V-, skupiny hlásek bje/ve, vje/vě

5. ročník: Předložky s a z. Marcel a Beri si nejprve připomněli pádové otázky – složili si je z kartiček na stole. Pak se vrhli na předložky s a z, které se pojí právě s 2. & 7. pádem.

Eliška

3. BLOK: Gábina H. a Eliška: Matematika

Všechny ročníky byly dohromady, pracovali jsme s rovinnými geometrickými útvary, ukázali si jejich modely, řekli si o jejich vlastnostech,
ukázali si, jak sestrojit pravidelný pětiúhelník (pomocí uzlu na proužku papíru), šestiúhelník a osmiúhelník. Rýsovali jsme rovnostranný trojúhelník a nakonec si zahráli hru Sova  (podle Hejného metody) – jeden si myslí geometrický útvar, ostatní se ptají na vlastnosti a postupně si tak ujasňují a hádají, o jaký útvar se jedná.
Gábina

13. října 2022

Eliška, Gábina D. jako hudební doprovod za Michala,  Gábina H., Míša Višně
1. BLOK: Eliška a Gábi D.: Pohybovka s češtinou: Konceptuální improvizace, skladba slova – předpony, kořen slova a přípony. Děti se pěkně rozjely a to nejen v tanci, ale i ve vymýšlení dalších a dalších předpon a přípon. Při pohybovce máme už celou jurtu posetou neuvěřitelným množstvím kartiček a ještě nám to nestačí! Skvělé!

2. BLOK: Eliška a Gábina H.: Český jazyk pro 3., 4. & 5. ročník
Četba knihy Mio, můj Mio od Astrid Lindgrenové. 4. a 5. ročník: Předložky a předpony pokračování. 3. ročník: Shrnutí slova souznačná a protikladná, nadřazená a podřazená. 

Dnes byly děti v češtině hodně rychlé, takže práci měly brzy hotovou. Ty děti, které chodí i ve středu na blok PSANí, si tedy dokončily v písance Egypt. Ostatní, pokud chtěly, dostaly nakopírované hieroglyfy – překreslovaly je a luštily jméno egyptské královny.

Eliška

3.BLOK: Matematika: Gábina a Višně:
3. ročník:
– pracovní list na práce s mříží, hledání bodů v mříží, jejich zápis 
– umisťování 4 kamenů na 100, 10 a 1 a sčítání výsledku
– hledání geometrických útvarů v jurtě – měření rozpětí a výšky
4. ročník:
– rovinné útvary – co to je, jejich přehled, počítání obsahu, obvodu
– práce s tangramem, s tany – hledání pravých úhlů v jurtě na různých předmětech a na svém těle
– měření rozpětí a výšky
5. ročník (s Višní)
– příklady z učebnice –  kapitola rovnice I.
– měření rozpětí a výšky

29. září 2022

1. BLOK: Eliška a Michal: Pohybovka s češtinou: Pohybová konceptuální improvizace – dráhy, způsob přesunu, vedení a následování pro zahřátí. S kartami: stavba abecedy, členění hlásek, třídění slov. Stavba slova kořen, předpona a přípona. Pastelky a zklidnění a protažení.
2. BLOK: Eliška a Gábina H.: Český jazyk pro 3., 4. & 5. ročník
5. ročník: Předložky a předpony: od-, nad-, pod-, před-, roz-, bez-, vz-.
4. ročník: Předložky a předpony.
3. ročník: Slova nadřazená, podřazená, souznačná a protikladná.
Eliška

3. BLOK Matematika
Každý si založil sešit na matematiku, kam budeme postupně zakládat základní matematické věci – nyní jsme tam vlepili násobící tabulku.
3. ročník: pracovní list na sčítání a rovnice s šipkami krokování
4. ročník: pracovní list na násobení indické a pod sebou, násobící čtverce, rovnice s šipkami zábavná
5. ročník: pracovní list – práce s tabulkou 1-100, součty řádků, váhy – rovnice, skládání trojúhelníku z papíru a zjišťování nově vzniklých geometrických útvarů, výstaviště a součty řádků a sloupců

Marcel – zábavná matematika – příklad o koňovi a podkovácích

(kdo vyřeší všechny zadané úlohy, může dostat zábavný matematický příklad, rébus apod.)

Gábina H.

22. září 2022

Ranní pohybovka byla plná konceptuální improvizace. Vedení, následování, dráhy, směry. Jsem z dětí nadšená! Jsou to tanečníci, jak vyšití! 

Následovala práce s pohybovými hrami: 

  • skládáme abecedu, třídíme souhlásky – krátké a dlouhé, samohlásky – tvrdé, měkké a obojetné. K tvrdým a měkkým řadíme slova s tvrdými a měkkými slabikami.
  • Skládáme slova: karty s kořenem slov – např. hrad, led, let, vod…. K nim přidáváme karty s předponami a s příponami. Snaha o vytvoření co nejvíce slov se stejným kořenem.

V českém jazyce jsme všichni pokračovali ve skládání slov. Marcel rozlišoval předpony a předložky. Třeťáci stihli i opakování psaní i/í a y/ý po měkkých a tvrdých souhláskách. Eliška 

Matematika – povídání o chybě při učení – jak patří k učení a nemusíme se ji bát ani se za ni stydět
3.ročník – úloha s rodokmenem, příklady/hraní s vláčky
4. ročník – úloha s rodokmenem, příklady s krokováním
5. ročník – úloha s rodokmenem, pokračování v kapitole “váhy” v učebnici
– nakonec jeden opticky klam
Gábina

Čtvrtek 15.9. 2022

1. BLOK: Eliška: Pohybovka s češtinou Hodně improvizace.

2. BLOK: Eliška a Gábina H.: Český jazyk pro 3., 4. & 5. ročník
3. ročník: opakování – i/í, y/ý po měkkých a tvrdých souhláskách. Stavba a význam slova.
4. ročník: opakování – slovní druhy
5. ročník: skladba slova –  předpona, kořen a přípona.
3. BLOK: Gábina H. a Míša Višně: Matematika pro 3., 4. & 5. ročník
3. ročník: práce v učebnici – kapitola ‚písemné sčítání‘, pomůcky – hodiny, vláčky, pracovní list (sčítání pod sebou)
4. ročník: příklady v učebnici – kapitola ‚hledáme skrytý objekt, pomůcky vláčky
5. ročník: příklady v učebnici – kapitola ‘váhy’, pomůcky vláčky

Eliška a Gábina

8. září

pohybovka a Čj s Michalem a Gábinou: za zvuků Michalovy kytary děti hrály svoje oblíbené hry – pastelky, mravence, běhaly po celé jurtě, smály se, pohybovaly se do rytmů hudby, na zklidnění se rozdělily na 2 skupiny (6 holek / 4 kluci), vzájemně si dávaly pokyny, jaké části těla se mají dotýkat podlahy – např. 6 holčiček se mělo dotýkat podlahy 6 hlavami a 12 nohama apod., na závěr si daly hru na sochy
čj: Čtení z knihy Návrat opeřeného hada (indiánské báje). Rozdali jsme si nové pracovní sešity a všechny ročníky začaly s opakováním podle učebnice.
M s Gábinou: děti dostaly učebnice a pokračovali jsme v opakování
3. ročník – práce s vláčky, hledání stejně dlouhého vláčku; abaku, pracovní list – příklady na sčítání a odečítání
4. ročník – pracovní list s algebrogramy, slovní úlohy
5. ročník – práce s učebnicí  – slovní úlohy

Děkujeme těm, kteří poslali peníze za učebnice Plán matematiky na tento školní rok najdete na webu v programu na čtvrtek.

Gábina

1.9.

Dopoledne proběhl parlament. Bližší popis ZDE.

První školní den  jsme lehce nakročili do matematiky, nejdříve každý řekl, jak se setkal s matematikou o prázdninách, a viděli jsme,  jak matematiku opravdu používáme a potřebujeme v běžném životě velmi často:
– přepočítávání peněz v cizině
– plánování trasy výletu
– počítání času
– stavba
– nakupování
– měření ryb při chytání
atd..

Připravili jsme si tabulku měření, kam si každý bude 1x mesíčne zaznamenávat výšku a rozpětí. Děti se změřily a počítaly, kdo a o kolik cm je větší/menší. Poté se rozdělily ke stolečkům podle ročníků a začali jsme opakováním podle učebnice a pracovních sešitů H-mat zábavně a s pomůckami Hejného:

3. ročník – hraní s dřívky = sestavování čtverců a trojúhelníků, počítání obvodu a obsahu čtyřúhelníků
4. ročník – parkety – pokrývání podlahy parketami, hraní s dřívky
5. ročník – kostky – stavby – pohledy z různých stran, jejich zapisování, zjišťování jejich objemu a povrchu.

Gábina

Napsat komentář