Z historie

Lesní školka ZeMě existuje od r. 2009, o školu se rozšířila v roce 2013. Občanské sdružení Země Ze-mě bylo založeno v roce 2011, nyní pokračuje jako stejnojmenný spolek. Krásné shrnutí naleznete v naší ZeMě knize: https://www.zemezeme.cz/kdo-jsme/nase-produkty/

První myšlenka a založení lesní školky:

Píše se rok 2006. Sedíme v hřejivém, ženském kruhu u kamarádky v Dobřichovicích, na úpatí Brdských lesů. S mladistvou vervou nadšeně hledáme cesty, jak léčit samy sebe a zároveň Zemi a žít plnější život. Kolem nás se batolí naši první drobečci. ‚Jednou si pro ně založíme školku a školu, takovou kouzelnou, úplně jinou, než jakou jsme zažili my,‘ napadlo nás a vyvstávají nám před očima obrazy z knížek jako Děti z Bullerbynu, Škola malého stromu a Pipi dlouhá punčocha… ‚A budou se učit vše, co je v životě důležité, aby z nich vyrostly celistvé, vědomé bytosti a byly šťastné.‘ ‚A já je budu učit zeměpis!‘ ‚A já angličtinu a meditaci.‘ ‚A budeme mít takovou krásnou, přírodní stavbu někde v lese, kam bude svítit slunce.‘ ‚Budeme bydlet blízko a děti budou chodit všude pěšky!‘ Byla to krásná představa, takový sen.

V roce 2012 se náš bláhový sen stal skutečností. Mezitím se nám narodily a vyrostly další děti, do projektu se zapojili naši muži a celé další rodiny. Vedeme lesní školku, jednu z prvních v Čechách, kde dnes poskytujeme zázemí téměř 60 dětem. Škola funguje v rámci domácího vzdělávání už třetím rokem, chodí do ní 12 dětí. Většinu času tráví venku, učí se nejvíce prožitkem, sdílením, setkáváním se zajímavými lidmi, místy – a my s nimi.
Sídlíme v Řevnicích, kam se většina z nás přestěhovala, na louce pod lesem. Před lety jsme koupili týpí. Tam se scházejí školkové děti u jednoho ohně. Pro školáky máme menší jurtu.
A otevírá se další prostor, naše potřeba sdílet a poskytovat zázemí všem a všemu, co přispívá svým záměrem k růstu a prosperitě Země.

Díky grantu jsme získali zcela novou, větší jurtu nejen pro potřeby školky a školy a našich nejmenších v Klubíčku. Zde se dá hrát divadlo, tancovat, zpívat, meditovat, lidé ze všech končin zde mohou vyprávět o svých domorodých kulturách, je zde prostor pro semináře zaměřené na přirozené rodičovství, léčení, ženské i mužské skupiny, komunitní letní tábory…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Založení ohniště na prvním pronajatém pozemku lesní školky ZeMě, 2010

Ti, kteří šli kus cesty s námi

Naše velké poděkování patří Aničce Vaníčkové, která stála na počátku této myšlenky a každému dalšímu průvodci.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Něco málo z toho, co jsme společně uspořádali:

den-otevrenych-dveri-23ii16-web

letak_do_casopisu

bene12

masopust-plakat-jpeg

masopust-plakat-web

letak-zayat