Doplňující informace

Prosíme v čase školkování netelefonujte průvodcům. Je možné je kontaktovat pouze v naléhavých případech.

Oslavy narozenin dětí

Prosíme rodiče, aby samostatně kontaktovali průvodce.  Je možné domluvit pro vás vhodné datum a dohodnout průběh i účast rodičů či dalších příbuzných na oslavě.

Domlouvejte se, prosím, s průvodci vybraného dne o oslavě nejpozději do čtvrtka předchozího týdne. Bude pak dostatek času na to napsat a nejméně 2 dny předem průvodcům poslat narozeninový příběh, složený ze stručných bodů, významných momentů od početí do aktuálních narozenin, co se každý rok vaše dítko naučilo, zažilo  a také jak se rodiče seznámili. My vám zase budeme mít čas říci, jestli je třeba při přípravě „dortu“, muffinů apod. brát ohled na nějakou alergii (inspirace pro bzl a vegan dobrůtky např. zde a zde). Oslava pak probíhá cca od 14:00 do 14:45 a jediné, co je třeba přinést jsou svíčky podle věku dítěte + jedna navíc.

Zdraví především

Vážíme si zdraví svého i druhých, neposílejte do školky děti s výraznějším nachlazením, přestože ve venkovním prostoru je nebezpečí vzájemné nákazy menší. Pokud u svého dítěte zaznamenáte nakažlivé onemocnění (neštovice, impetigo, vši, roupy apod.), prosím, oznamte to co nejdříve koordinátorovi pro komunikaci s rodiči z důvodu včasných opatření u ostatních dětí.

Další poznámky

 • V zájmu ekologie prosíme rodiče, aby dle svých možností balili dětem jídlo do krabiček, látkových sáčků či materiálů, které podporují trvale udržitelný rozvoj (ubrousky, recyklovatelné materiály apod.)
 • Díky, že s námi podporujete u dětí zdravé stravování, sladkosti typu bonbóny, lízátka apod. k svačince nepatří.
 • Uvítáme a oceníme společné opatrování zázemí a podílení se na chodu školky a školy jakýmkoli způsobem (přípravy občerstvení na oslavy, péče o kapsáře či jiné vybavení).
 • Snažíme se vytvářet pro děti radostné, hravé a láskyplné prostředí. Proto prosíme, aby rodiče v rámci svých možností přicházeli k rannímu předávání dětí včas a společně s dětmi začínali svůj den v klidném a pohodovém tempu.

Společné pobyty a „přespávačky“

Společné pobyty, jako například zimní pobyt na horách, pobyt s vedeným plaváním či letní tábor s koňmi organizujeme mimo čas školy/školky, tedy v čase prázdnin a státních svátků. Jednou ročně pořádáme společné pobyty v čase školky např. několikadenní výjezd jako je puťák nebo návštěvy do vzdálenějších končin s přespáváním. Děti pak z docházky neodhlašujeme. Běžný chod školky může být omezen. Děti, které se pobytu neúčastní si mohou dny nahradit. Čas průvodců, který je nad běžnou docházku je placen extra.

Vybavení dětí

 • Vlastní batůžek s hrudním popruhem. Uvnitř svačinka, voda či čaj v termosce, pláštěnka, pokud dítě nemá nepromokavou bundu, příp. náhradní spodní prádlo.
 • Kopie karty pojištěnce – nejlépe v pouzdře či připevněnou uvnitř batůžku.
 • V chladnějších dnech zejména na podzim a v zimě je třeba dbát na dostatečné vybavení dětí. Zejména menší děti mají tendence prochladnout. Mějte prosím na paměti, že pohodlné, funkční a dostatečné oblečení je základem komfortu dětí pohybujících se celý den v přírodě.
 • Proto doporučujeme:
 • kvalitní spodní prádlo, ideálně termoprádlo – není třeba jej často prát a proto dítě může nosit jeden komplet po celou sezonu. Termoponožky – regulují vlhkost od nohou.
 • nepromokavé svrchní kalhoty. Při nižších teplotách nejsou vhodné pogumované svršky, ani gumová obuv neb nejsou prodyšné a bývá v nich chladno.
 • pokrývka hlavy přiměřená venkovní teplotě
 • v zimě přibalit náhradní rukavičky, případně ponožky
 • obuv s dobrou podrážkou, přiměřená počasí

Do školky si s sebou děti neberou hračky, motorky či kola a drahé předměty.

Nožíky

Dítě může mít s sebou nožík, určený k vyřezávání či vaření, je ale třeba  aby zvládlo jeho obsluhu samostatně a dodrželo vzájmené dohody. Samozavírací nožíky bez pojistky, např. rybičky nejsou povoleny! Ideální je menší nůž s kulatou špičkou a pevnou rukojetí či pojistkou. Ráno při předání dítěte je nutné průvodce upozornit, že dítě má s sebou nůž. Průvodce po dohodě s dítětem určí, kdy během dne je vhodný čas na vyřezávání a vytvoří pro to bezpečný prostor.  V opačném případě si průvodci vyhrazují právo nůž okamžitě dítěti odebrat.

Náhradní oblečení

Každé z dětí by mělo mít v zázemí ve svém kapsáři či látkové tašce označené jménem náhradní oblečení – ponožky, punčochy, spodní prádlo, tričko s dlouhým rukávem, tepláčky či legíny. Věci je nutno podepsat či jinak označit. V malé jurtě jsou umístěny kapsáře se jmenovkami.