ÚTERÝ 2020 / 2021

Posílám cenu za učebnice ČJ a MA pro úterní a čtvrteční děti. Prosím pošlete přesnou částku v obálce nadepsané jménem dítěte a částkou v ní obsaženou. Děkuji Eliška
CENA

Úterý 15.září 2020
Z nádraží jsme vyrazili rovnou do lesa, úvozem na staré místo, přímo nad srub. Pohybovka v lesním terénu. Okruhy: hlásky, samohlásky, písmena, slabiky, slova a věty. Zatím stále používáme k práci naše jména, dnes jsme přidali vše, co vidíme když se podíváme do nebe, do stran, na zem… Psali jsme velikánská písmena nosem všude okolo sebe… Našli jsme také písmena, která máme v několika jménech společná a tím jsme se rozdělili do několika skupin. Každá skupina pak ze svých těl ztvárňovala písmena. Na konci pohybovky jsme zopakovali pravidla, která máme v lese. Nejdůležitější: Vždy vidím a slyším průvodce. Po celou dobu nás na svačince a při povídání o pravidlech a při lesních hrách doprovázelo koťátko. Už jste někdy zkoušeli opakovat s dětmi pravidla, když máte v kruhu malé koťátko? Toto koťátko patří nové nájemnici našeho starého školního srubu. Vydalo se sice s námi na cestu po vrstevnici do zázemí, ale pak se naštěstí vrátilo zpět ke srubu.
V zázemí jsme skočili rovnou do jurty na češtinu.
Míša a naši nejmladší zpracovali písmeno E jako elektrika, Eliška a druháci si skládali slova z přeházených písmen, slabik a nakonec skládali věty. Třeťáci opakovali dě, tě ně, bě, pě, vě, mě a druhy souhlásek, pracovali s kamínkovou hrou i v pracovním sešitě. Zkuste je prosím motivovat, ať píší malými písmeny, stane se jim to časem samozřejmostí.

Úterý 8.9. 2020
Vlak dnes jel parádně. Bylo nás 12 dětí, Míša Formanová za Michala a Eliška. Z nádraží jsme všichni vyrazili do parku, dali si svačinu a shlédli představení tančící veverky.

Pohybovka proběhla v parku.
Jména
Slabiky
První a poslední písmeno.
Pohybová hra na písmena ve jméně.
Samohlásky krátké a dlouhé. Zpíváme krátce a dlouze, skáčeme samohláskového panáka ve dvojicích. Řešili jsme rozdíl mezi písmenem a hláskou.

Cesta lesem, v zázemí chvilku volna a čeština v jurtě.
Podle úrovně jsme se rozdělili do skupin.
První ročník s Míšou F.
Písmeno A jako anděl. Doplňovačky v pracovním sešitě Písmena s písničkou, čtení, hledání, kde je ve slově A, Á.

Druhý ročník s Eliškou
Abeceda nevázané písmo opakování. Založili jsme úterní deník na čj.

Třetí ročník s Eliškou
Abeceda nevázané písmo, délky samohlásek opakování.

Eliška

úterý 1.9. 2020
Eliška, Michal , Míša F. a Míša Višňa
První den školy! Na nádraží jsme si udělali seznamovací kolečko. Seznámení se všemi, kteří budou v úterý chodit, a také s úterním programem. Po té jsme se vydali do zázemí přes město, zvědomili jsme si pravidlo, jak chodíme přes město. První a poslední jde dospělák, mezi nimi děti ve dvojicích a trojicích, respektujeme v prostoru kolemjdoucí, rozhlížíme se při každém přecházení, jdeme jako skupina.
V zázemí jsme si umyli ruce z vlaku a hurá do velké jurty na pohybovku.

1.BLOK: Pohybovka, Eliška a Michal
Pohybové hry za doprovodu kytary. Hudba hraje / běh, hudba se zastaví/ stronzo, podle počtu tlesků buď běh nebo lezeme po čtyřech. Nečekané střídaní. Protahování a posilování. V kruhu hra se jmény. s míčem i bez. Tleskáme slabiky, hledáme první a poslední hlásku, hledáme společné hlásky apod. Hra pastelky.

Přestávka na velkou svačinu a pohrání si. Marcel ukázal Amonovi a Eliotovi zóny v zázemí, kam si mohou jít hrát bez ptaní, a na které zóny se mají ptát.

2.BLOK: Český jazyk, Eliška a Míša F.
Všechny děti si podepsaly svůj šanon a pokreslily si ho. Došlo i na rozdávání pracovních sešitů a stihli jsme i nějaká cvičení. 1.ročník začal s písmenkem A. 2.ročník vyplnil tajenku a tvořil větu. 3.ročník si zopakoval co je věta, slovo, slabika a hláska/ písmeno.
Velká přestávka na oběd a pohrání si.

3.BLOK: Matematika, Míša F. a Míša Višňa
Každý třeťák pomáhal s měřením a se zápisem několika mladším dětem. Měřily a zapisovaly rozpětí a výšku. Po té starší děti hrály matematické hry. Prvnímu ročníku Míša Višňa vyprávěla pohádku o jedničce, kterou si po té děti napsaly a zpracovaly pracovní list. Pak se také přidaly k matematickým hrám.

Na závěr úklid jurty a společné kolečko, kde každý mohl říct, jak se mu dnes dařilo. Většina dětí byla spokojená, někdo nechtěl říct nic. Za mě paráda, těším se na společný rok!
Eliška

Napsat komentář