Jak si vyrobit a vynést Moranu doma

Jak si vyrobit a vynést Moranu doma

Morena neboli Morana je bohyní smrti, bývá ztotožňována z archetypem stařeny a uzavírá božskou trojici i koloběh života a smrti. Vládne v zimních měsících a stále jsou živé rituály, kdy bývala na jaře vynášena jako slaměná panna a házena do vody, aby odešla a přenechala místo Vesně. Někdy je zobrazována jako mladá, bledá dívka, jindy jako stařena. Bere k sobě mrtvé duše a vládne podsvětí. Její dech i dotek jsou mrazivé tak, že se z nich zastaví srdce. Zároveň ale také obnovuje přírodu tím, že ji uvrhne do zimního spánku a vše uspí pod sněhem. Její jméno pochází ze slovanského slova mořit, umořit, základ pro slovo zemřít. Vynášení Moreny ze vsi patří k jedné z tradic, která se traduje do dnes. Bývá to v čase jarní rovnodennosti, kdy vládu nad světem přebírá Vesna, bohyně jara, života a radosti.

Už jste si někdy udělali svoji domácí Moranu? Pojďme si vyrobit malé rodinné Morany, uložit do nich to, co chceme poslat pryč, a pak je v čase přicházejícího jara předat Živlům, utopit a spálit. Můžou se klidně koupat ve vaně, pokud zrovna řeka není v dosahu.

Se staršími dětmi pak můžeme pozorovat, kdy zapadá slunce, a počítat, kdy ráno vychází, pokud jsou den a noc stejně dlouhé. Jarní rovnodennost je krásné téma!

Potřebujeme:

  • dva klacíky na zhotovení kříže
  • provázek
  • slámu, suchou trávu (tělo)
  • přírodniny na zhotovení obličeje
  • starý šátek (být nemusí)
  • vejdunky (duté vaječné skořápky) a šnečí ulity na korále

Ať vás rituály sytí, nesou, baví!

Lucka Milerová a Gábi Doubek

Klip ZeMě kapely ZDE !

Neseme morenu

Pěkně vystrojenu

Nahoře červenu a dole zelenu

Neseme Mařocha hodit do potoka

Přišlo jaro do vsi
Kde jsi zimo kde jsi
Byla zima mezi náma,
Ale už je za horama
Hu hu hu!
Jaro už je tu!

 

20170321-IMG_0057ok

 

Napsat komentář