Škola středy prosinec – únor
19.2. 2020 výlet do Kladna
Ve stínu Impéria – Germáni a doba ŘÍMSKÁ.
Výstava představuje období pravěku, kdy naše domovina těsně sousedila s Římskou říší.
Většina (ale již ne všechny) poznatků o tehdejším životě v barbariku pochází z archeologických nálezů, kterých je na výstavě opravdu mnoho a jsou unikátní. Společně s průvodcem jsme je prozkoumali. Hádali jsme k čemu asi sloužily (zbraně, nástroje, nádoby, mince…) Vyzkoušeli jsme si pěkně těžkou germánskou helmu a vyrobili jsme si zjednodušený katapult. To děti zaujalo velmi.. Seznámili jsme se životem germánských kmenů a porovnávali jej s životem v civilizovaném Římě. Kdo byl Marobud, markomansky král, a že jako dítě byl jako rukojmí výchovan v Římě…, což se Římanům pak pěkně vymstilo.
Viděli jsme 4x ohnutý meč, a dozvěděli se proč.
Dozvěděli jsme se, že když jste potkali někoho s copanem/drdůlkem nad pravým uchem, potkali jste svobodného a statečného germana. Víme také, že germáni věřili v Totetismus.. Uctívání rozličných zvířat, různých rostlin a záhadných míst, jako bažiny…. Apod.
Po té jsme zpracovali pracovní listy.
Shlédli jsme prezentaci (10 min) a část filmu Římané za, humny (na you tube), můžete doma dokoukat.
U toho jsme víceméně odpočívali a notně pili.
Následovala,, přestávka“ s obědem na zahradě muzea.
Po té návrat do muzea, kde nám paní průvodkyně povyprávěla o minulosti Kladna. Dostali jsme další typy na výlety za historií jako např. unikátní památku Budeč z 9.století, kde Ludmila vychovávala vnuka Václava. Mají otevřeno v létě.
A Levý Hradec.
Tyto finance jsem od dětí vybrala. Cestovné jsem u někoho nevybírala, některým dětem stačily vícepásmové průkazky.
1 Noe 30
2 Linda 30
3 Beri 30
4 Matous 30
5 Mia W. 30
6 Jeník 30
7 Rozarie T. 30
8 Jura 20
9 Rozalie M 30
10 Beátka 30
11 Vladik 20
12 Vojta 30
13 Šimon 30
Na závěr výstava o Ludmile, už toho bylo na nás dost, ale přesto některé děti vytrvale poslouchaly, časem už třeba v leže na koberci. Děti dostaly krásné pracovní listy, mohou zpracovat doma.
Byl to krásný den!
Na závěr jsme si dali klus na bus, v jednom místě s přeskokem přes plot, abychom si zkrátili cestu k zastávce. Bus měl nakonec věští a větší zpoždění, rozhodli jsme se využít jiný a ten už naštěstí nezklamal, i když jsne se museli znovu přesouvat na jinou zastávku… Vše jsme zvládli. Byl to krásný den, i když Vojta spočítal a v metru mě upozornil, že jsem děti prý už více než 100x napomenula prý zbytečně… Asi stárnu! Ale stejně se těším na další výlet!
Eliška
Středy prosinec
nacvičujeme predevsím Skrblika – nebo-li Vanocni koledu od Charlese Dickense na besidku v kině.
4.12.
Dnes jsme celý den s přestávkami věnovali divadlu.
Všichni mají své role a za domácí úkol dostali znovu si naposlouchat film se zaměřením na svou postavu. Snažíme se celou hru zkrátit, aby se na besídku vešla 🙂
Máme tam několik písniček, budeme rádi, když doma budete poslouchat:
I wish you a merry Christmas – sbor a Mia sólo
Nejsi dobrej pro byznys
Jinggle bells
Con mi burrito savanero
Vinšujem vám stěsti zdravi
Tichá noc – Linda sólo
Srdce nehasnou
možná ještě něco přibyde.
Noe zkusí si nechat vyrobit plašt s kápí
Vládík si sežene klobouk a vysokou čepici.
Beatka něco na Ducha minulych vánoc
Mia nějaky břecťanový věnec a džbáneček na Ducha přítomných vánoc
Ostatní kostýmy budeme ještě ladit.
Pokračování příště 🙂
27.11.
Dnes jsme byli na velmi podnětném představeni Fialky a mejdlíčka.
Ve Werichově vile jsme si užili i výstavu – ve sklepě nám šémem oživený Golem nechal vypravět priběh sveho vzniku – dozvěděli jsmd se o Židovskem městě uvnitr Prahy a o hrozicich pogromech, pred kterymi měl jeho obyvatele ochránit. A taky o magických písmenech hebrejské abecedy.
V horním patře jsme se ocitli v bytě Jana Wericha a ponořili se do scének V + W a písniček Jaroslava Ježka.
V podkroví nás čekalo divadlo.
Pamětníci 50.let – neherci – nám poutavě a místy dost dojemně zprostředkovali atmosféru doby nástupu komunismu – příběh dcery „kulaka“ – jak se v jejich hospodářství, kde pomáhala jako holcička dojit krávy, začali objevovat muži v dlouhých černých pláštích a nakonec jim řekli, ze jim tam už nic nepatří a museli se nastěhovat do vlhkého malého bytu. Ve stejnou dobu jako prvňačka skládala báseň na oslavu zesnulého Klememta Gottwalda a recitovala ji u jeho domnělé rakve. Další žena byla dcerou přesvědčeného komunisty dostávala od tatínka bývalého právníka darem jeho výrobky – šroubky ze soustruhu, které teď v zájmu budování vlasti vyráběl. Tatinka jejich kamaráda zas jednou v neděli odvedli v poutech pánové v černém, protože jako bývalý poslanec pomáhal humanizovat odsun Němců ze Sudet. Vrátil se po několika letech domů jako stařík. Ale nezlomili ho. Zůstal věrný Pravdě, které jeho syn tolik věřil, že jediná je správnou vlastností hrdiny a díky tátovi i jeho víra zůstala nezlomená….
Děti byly celou dobu pozorné a dostaly za úkol zeptat se na dobu 50. let prarodičů.
Venku jsme ještě o nástupu komunismu povídali pod platanem.
Udělali jsme si procházku po Malé Straně – u Čertovky jsme pobyli u domu, kde žil Jiří Trnka, prohlídli si Lennonovu zeď a řekli si o Beatles a o letech šedesátých.
Za zdí jsme pozdravili snad nejstarší strom v Praze – starý platan, kterému je podle různych zdrojů a legend 500-1000 let a ještě jsme stihli poslední citrónky a fíky před kostelem Panny Marie pod řetězem.
Po celkem sytém polívkovém obědě v Anantě jsme vděčně přistáli u Čajových a ladili jsme tam scenář k Vánoční koledě adiky tomu se k představeni připojil i Vojta 🙂
Děkujeme za přijetí