Úterý – pohybovka s češtinou a matematika pro 1. a 2. ročník
průvodci: Eliška + Španďa / kytara (1. blok, pohybovka), Eliška + Jindra (2. – 3. blok, čj + m)
Vybavení penálu:
Prosím ať mají děti správně vybavený penál: tzn. gumovací pero, ořezanou tužku a pastelky (ideálně širší a trojhranné), gumu, lepidlo, nůžky. Fixy a propisky nedoporučujeme – nebudeme je určitě na čj a ma používat. Ostatní výše zmíněné opravdu potřebujeme! Děkujeme!
Všeobecná informace ke psaní ve škole ZeMě:
Ve škole ZeMě používáme pro psaní od první třídy nevázané písmo Comenia Script. Prosím pročtěte si přiložené informace k písmu zde https://www.comenia-script.com/informace-o-pismu/.
Pracovní listy v českém jazyce, které pro děti vytváříme jsou také v Comenia Script, a to napříč všemi ročníky v ZeMi.
V prvním ročníku se díky propracované metodice děti naučí jednoduše a bez tlaku číst a psát nevázaným písmem – písmo tiskací a nevázané si je velmi podobné, jde to tedy snadno.
Na vázané písmo v našem kontextu. kdy je český jazyk jen jednou týdně, nemáme prostor, za mě u většiny mladších školních dětí postrádá jeho výuka smysl. Často se stává, že děti, které se učí zároveň vázané písmo a nejsou na to ještě dostatečně zralé – připravené, či neprocvičují dostatečně, tak ještě ve 3. ročníku píší jen velkým tiskacím písmem – nestíhají tempo psaní, které mají děti s nevázaným písmem, musí se soustředit na písmo, místo toho aby našich pouhých 90 min češtiny u stolu týdně, využily na učení se gramatiky.
Ve druhém a dalších ročnících už na samotné procvičování psaní v písankách ve škole nemáme prostor, doporučujeme procvičování doma https://www.comenia-script.com/didakticke-pomucky-pro-2-a-3-rocnik/
(Pokud potřebujete, aby Vaše dítě psalo vázaně, doporučujeme k výuce přistoupit, až když je na to dítě zralé, pak se dítě naučí psát vázaně klidně za 2 měsíce. Existují i přechodové písanky z nevázaného na vázané směřované zhruba na 3. ročník ZŠ od Michaely Sklenářové).
10. září
Na pohybovce s češtinou jsme seznámili nové děti s pravidly našich základních her -hudba – pohyb, ticho – štronzo, dva tlesky – lezu po čtyřech, jeden tlesk – běhám, vždy měním směry. Probrali jsme základní držení těla, centrum síly břicho, světlo hrudník, osa těla. Vyzkoušeli jsem si jak nám funguje osa a centrum dohromady, každý sám a ve dvojicích, které jsme několikrát vyměnili, aby děti měly různé zkušenosti a potkaly se mezi sebou.
V prostoru jsme začali základní chůzí – míjíme se a potkáváme se. Po té hry se samohláskami ve jméně. Kdo má ve jméně A – udělá překážku, ostatní se překážkami proplétají a tančí v prostoru. A takto jsme projeli všechny samohlásky. Platí pravidlo hudba – pohyb, ticho – štronzo.
2. blok: četba knihy Bratři lví srdce od Astrid Lindgrenové
Český jazyk 2. ročník s Eliškou: Rozdali jsme si a seznámili se s pracovními sešity Nová škola Duha se skřítkem Kvítkem. Děti krásně četly a věnovaly se počítání slov ve větě, dála pak v podstatě poznávání, kde věta začíná a kde končí, psaly slova a věty a vyluštily první křížovku v tomto školním roce. Dobrá práce!
Matematika s Jindrou 1. ročník : Byli jsme na začátek venku, abychom se protáhli a zopakovali některé hry. Moc se nám nedařilo držet pozornost, tak byla práce náročnější. Děti také dnes měli za úkol pomocí přírodnin zobrazit nějaká čísla. Všichni totiž už vědí, jak jednotlivá číslice vypadají, někteří je i dokáží napsat. Nakonec jsme se už v jurtě seznámili s první pomůckou – vláčky.
3. blok:
Český jazyk 1. ročník s Eliškou: V kruhu na kožešinkách jsme se seznámili se všemi písmenky Comenia Script za pomocí pexesa. Z kluků se najednou stal nažhavený tým, který hrál proti nám holkám. Bylo to vzrušující!!! Vzhledem k tomu, že děti písmenka docela dobře znají, zkusili jsme hledání prvního písmenka ve slově za pomocí vějířů slov ( pomůcky Rubínka). První písmeno, dali všichni, občas se nám povedlo i nějaké to slovo. Slova se skládala ze tří, čtyř a pěti písmen. Společně jsme slova třídili podle počtu písmen. Na příště už nám dorazily učebnice a pracovní sešity, tak si je konečně opravdu rozdáme!
Matematika s Jindrou 2. ročník : Vytáhli jsme vláčky, abychom zkusili modelovat čtverec/obdélník a zakreslili je do čtverečkovaného papíru, zopakovali jsme díky nim také znaménka >, <, =. Podepsali jsme nové sešity a někteří v nich stihli opakovací úlohy.
3. září
Za nemocnou Elišku byla Gábina H..
V prvním bloku jsme se seznámili, společně prošli naše zázemí, ukázali si, kam děti mohou chodit samy a zahráli si intuitivní hry za doprovodu Španďovy kytary.
Po svačince v jurtě jsme začali číst knihu Bratři lví srdce od Astrid Lindgrenové.
Druháci si připravili nadpis a obrázek pro tento školní rok do svých češtinářských Bobo bloků. Téměř všichni je zapomněli doma. Příště je určitě přineste. A kreslili komiks o zážitcích z prázdnin.
Prvňáci dostali nové Bobo bloky, do kterých budou vlepovat své práce z českého jazyka, podepsali si je, nakreslili úvodní obrázek. Poté jsme si povídali o zážitcích z prázdnin, někdo je i kreslil. Gábina H.
Na matematice jsme byli venku, abychom si řekli, kde všude se s ní setkáme; používali jsme počty při hrách a modelovali příklady pomocí přírodnin. Trénovali jsme také práci hlavy (soustředění) spolu s prací tělem (při počítání byly děti v pohybu). Tyto a podobné hry zařadíme jako běžnou rozcvičku v každé hodině a příště už se podíváme i do nových sešitů. Jindra