NÁPADY CO S DĚTMI V TYTO DNY, jaro 2020

Nápady a tipy od průvodců na aktivity s dětmi v tyto dny, kdy školka/škola je z důvodu karantény mimo provoz.

1.5. Milí,
máj je tady a už brzy se uvidíme. Jupí! 🙂
Do našeho lesa přiletěly kukačky a u potoka v rozkvetlé střemše zpívá sedmihlásek. Hluchavky narostly žluté, fialové a bílé, ty bílé jsou plné sladkého nektaru, na kterém si můžete pochutnat. Vrby se zelenají a vlastně se zelená už téměř všechno, snad kromě jasanů.
Mám pro vás několik tipů na tvoření, které se tématicky hodí k času lásky. Můžete si vytvořit srdíčko z proutí, papírový závěs a nebo věčně rozkvetlý strom – a pod ním se líbat nejen v máji.

Fotoalbum pro inspiraci zde : https://photos.app.goo.gl/etKSC1CF8yW9TxgF7

Vítr pylem maluje
Pozorujete to taky? Na všechno se teď snáší milióny pylových zrníček. Když potkáte kaluž, rybník nebo jinou vodní plochu se žlutým pylovým závojem, můžete zčeřit klacíkem hladinu a pozorovat fantastické obrazy. Pyl se potkává se živly Vodou a Větrem, propojí se a dlouze spolu tančí.
Naše holky žlutá hladina rybníka nadchla. Vydržely si svorně hrát a parádně se při tom zmalovaly. 🙂

Proutku,ohýbej se
Vrbové proutky jsou už dávno olistěné, ztratily dost ze své pružnosti, takže zaplétat je nebudeme. Můžeme z nich ale tvarovat jednoduchá srdíčka a nebo kruh jako základ k dalšímu tvoření. Vázat budeme lýkem nebo provázkem přírodní barvy. Způsob vázání je dobře patrný z obrázku v albu. Ozdobíme pentlí, stužkami. Pokud si dáte proutěné srdce do vázy s vodou, bude vám dělat radost dlouho.

Pod rozkvetlým stromem
Svázaný kruh z proutku může být rámem tkaného obrazu. Posbírejte zbytky vln, zelených látek, barevné ovčí rouno (pokud máte) a můžete se pustit do tvoření.
Detailní postup je na tomto odkazu:
https://www.fler.cz/magazin/hrave-s-detmi-strom-z-ovciho-rouna-730

Papírový závěs

Mrkněte do alba na patrový závěs s ptáčky. Jestli se vám líbí, můžete si společně s dětmi vyrobit také takový.

Jak na to: Děti nejprve nabarví vodovkami dvě bílé čtvrtky A4. Hodí se třeba technika, kdy štětcem nabíráme zředěnou světlou barvu a pracujeme do mokrého. Barvy se různě zapíjejí a míchají, výsledek by neměl být příliš tmavý. A pozor, čtvrtky je třeba obarvit z obou stran.
Jakmile barevné čtvrtky zaschnou, šablonku z alba vytiskněte na oba listy obarveného papíru. Všechna srdíčka vystřihněte nebo vyřízněte řezákem. Spárujte je podle velikosti – vždy vám vyjdou dvě. Vystřižená srdce po dvojicích přehněte napůl, pak je položte přesně na sebe a uprostřed (po ose souměrnosti) prošijte bavlnkou nebo režnou nití. Prošíváme odspodu, od největšího srdíčka k nejmenšímu a necháme si delší konec na zavěšení. Pěkně vypadá, když mezi jednotlivé části závěsu vkládáme korálky. Nakonec všechny tři části závěsu rozevřete a urovnejte, aby tvořily kříž. Zavěste nad stůl, na lampu, vhodné místo určitě najdete.

Vybrali jste si nějaký výtvarný típek? Doufám, že ano.
Příště už budeme vyrábět a tvořit naživo, ve svěžím jarním lese.
Těším se na setkání s vámi všemi!
Lucka M.

27.4.
Ahoj lesní kamarádi,
tentokrát mám pro vás hadí a ještěrčí tvoření. Svátek sv.Jiří jsme právě oslavili, pojďme u něj ještě chvíli setrvat, zaměstnat ruce prima vyráběním a třeba se o našich plazech něco dozvědět. Zahrajte si hadí deskovku
Přináším několik verzí staré indické hry, která si pod názvem „snakes and ladders“ (hadi a žebříky) našla cestu do Anglie a pak se rozšířila do celého světa.
Pravidla jsou jednoduchá. Hráči házejí kostkou jako u „člověče nezlob se“ a postupují o příslušný počet políček. Ale pozor – je tu malé zpestření – pokud šlápnou na spodek žebříku, vyšplhají po něm vhůru. Když stoupnou na hlavu hada, svezou se jako po skluzavce dolů k jeho ocasu. Ke hře potřebujeme vytištěný plán, kostku a figurky. https://drive.google.com/drive/folders/1efAE_RCQX7pGnE06gcu0iB3QCnfboj6I

Jednoduchý černobílý plán je verzí pro jazykové učení. Do prázdných okýnek nakreslíme slovní zásobu, kterou chceme procvičit.  Při hře pak hráč, který vstoupí na okýnko, obrázek správně pojmenuje.
Ukázkový plánek jsem pro vás vyplnila obrázky k tématu počasí. Pusťte se do hry anglicky, německy nebo třeba španělsky.

Upečte si hady z těsta
Jestli rádi pečete, oprašte oblíbený recept na kynuté těsto. Aktivita bezvadně funguje pro tužší kynutá těsta i v celozrnné nebo špaldové úpravě. Až těsto umícháte a necháte vykynout, dětské ručičky se pustí do válení a zaplétání hadů. Tlustí, tencí, krátcí i dlouzí, hadí miminka i maxihadi, všechno je dobré, všechno se brzy sní. Hady vyskládejte na plech, potřete vajíčkem a sypejte semínky nebo kořením. Můžu doporučit sezam, slunečnici, mák, dýni, len a kmín, ale řiďte se vaší chutí a obsahem spíže.
Upečte do zlatova a nechte si chutnat!

Takhle se válelo, zdobilo, peklo a hodovalo u nás:
https://photos.google.com/album/AF1QipPc8H8B2JAcAfKkrlSFLkfjYlxGlrRhEBmn-sg1

Roztočte hada
V albu najdete šablonku hadí spirály, kterou je potřeba vytisknout na tvrdší papír (čtvrtku A4). Děti si ji vybarví podle svých představ pastelkami, vodovkami, akvarelovými pastelkami nebo prostě barvami, se kterými rády pracují. Pěkně vypadá, když je had nabarvený z obou stran. Až bude hotovo, hada spolu pečlivě vystřihněte. Pozor, někde nad pravým okem nůžky zastavte, aby se had po zavěšení nepřetrhl. Ve středu spirály, tedy v hlavě hada, propíchněte malou dírku na protažení provázku. Protáhněte, na konci zavažte uzlík a hada zavěste. Báječně se točí venku, nad kamny a nebo nad svíčkou. Dokážete vysvětlit, proč hada rozpohybuje teplo?

Složte ještěrku z papíru
Pozorovali jste někdy ještěrku zblízka? Možná jste si všimli, že její kůže je tvořená malými šupinkami. Zkuste namalovat podobnou strukturu pomocí houbičky a temperové barvy.  Nejdříve si vytiskněte tvar ještěrčího těla na čtvrtku; obrázky najdete v albu. Připravte si kus houbičky na nádobí, sadu temperek a kapku vody. Při práci je třeba, aby houbička nebyla zcela suchá, ale jen lehounce vlhká. Pak budou mít barvy správnou hustotu a vytvoří pěknou ještěrčí kůži. Barvy míchejte a vrstvěte, než budete s výsledkem spokojení.
Po zaschnutí barev ještěrku vystřihněte a každou její nožku dvakrát ohněte, nejdříve k tělu, pak směrem ven. Povedlo se? Měla by stát na čtyřech a tvářit se spokojeně 🙂

Vyluštěte přesmyčky
Do plazí říše patří tahle zašifrovaná stvoření:
JEZIM
KAŽUVO
ŠRETĚKAJ
od Rozárky ještě: LESPÝŠ
Rozluštíte je a zašifrujete pro nás nějaké další?

Vyřežte hádka ze dřeva
Wáclav s Kashim nedávno vyřezali krásného hada ze suché větve. Ta byla pěkně zakroucená, stačilo jen zaoblit hadí hlavičku a zašpičatit ocas. Pokud už máte svůj nůž, had pro vás bude výborný projekt. Na dřevěném hadovi si můžete procvičovat spoustu řezbářských dovedností.
Jaký zvolit materiál? Začerstva se dobře vyřezává z břízy nebo z lísky, suché dřevo (klacík) by mělo být také měkké, třeba lipové. Pokroucená borovice vyžaduje větší úsilí, ale určitě si s ní poradíte. Odměnou pak bude hotové hadí tělo vytvořené přírodou.
Než se pustíte do vyřezávání, neškodí si zopakovat zásady bezpečnosti.
https://photos.google.com/photo/AF1QipN0Eo9JTLC99RGfLLI1vW-o8NJ9t0v6ZmLbje0F

Uháčkujte si náladometr ve tvaru hada
Na závěr nápad pro ty, kdo přišli na chuť háčkování. Hada, jako způsob zaznamenání nálad a prožitků, můžeme háčkovatdlouho měsíc, přes prázdniny nebo klidně celý rok. Sestavíme si barevnou škálu podle převládající nálady v určitém dni. Například radostný den (růžová), poklidný den (modrá), uspěchaný (zelená), líný, náročný, vtipný, společenský (doplňte si sami)… fantazii se meze nekladou. Podle této škály pak na hadovi uháčkujeme každý den stanovený počet řad. A můžeme žasnout, jak se hádek vybarvuje. Pod rukama vzniká jedinečný háčkovaný deník.

Teď mě napadá: málem bychom pro samé hady zapomněli na Jiřího. Příběh rytíře sv. Jiří, který zápolí s drakem, je inspirací a silným obrazem pro duši. Máte-li chuť, převyprávějte si v tomto čase legendu, aby se vám lépe bojovalo.

Tak příště zas něco k máji.
S láskou Lucie M.

15.4. 2020

Ahoj malí i velcí,
Velikonoce jsou za námi, jaro vrcholí a brzy přijde máj. Příroda se ozdobila bohatstvím kvítků, pojďme se také ozdobit a přikrášlit svoje stavení a třeba i okno, kterým se koukáme ven do světa. Tentokrát pro vás mám tipy převážně výtvarné a rukodělné a navrch jednu zapomenutou hru, co se výborně hodí na dvorek, zahradu nebo do parku, zkrátka tam, kde se podaří v zemi vyhloubit malý důlek.

Zahrajte si kuličky
Hliněnky nebo skleněnky máte možná ve svých pokladech. Schválně, kolik kuliček se u vás doma najde? Pokud byste si potřebovali oživit pravidla kuličkových klání, přečtete je třeba tady:
http://www.kulicky.com/jak-se-hraji-kulicky.php

Průsvit do okna – nalepte si rozkvetlou jabloň, pampelišku nebo tulipán
Připravte si čtvrtku formátu A4, bílý svačinový papír/ pauzák, řezák a nůžky, lepidlo, vodovky se štětcem (silný, kulatý). Podívejte se, který obrázek z alba se vám nejvíc líbí.
https://photos.google.com/album/AF1QipPY8U14sUUilwIbYxX053z1bcyU90KJxpvREXIf/photo/AF1QipORTsgOk8ybIGcxRhpBmZZLH_R_ctdmevHkdBDY

Vybraný motiv vytiskněte na čtvrtku A4. Zatímco budete ostrým řezákem prořezávat vnitřek obrázku, děti se určitě rády chopí štětce a vodovkami pomalují svačinový papír nebo pauzák. Budou potřeba různé tóny světle zelené, dál se bude hodit žlutá nebo červená plocha a jiné podle vaší fantazie. Máte hotovo? Vznikly vám barevné průsvitné papíry. Až budou suché, natrhejte je společně s dětmi na malé kousky.
Základ průsvitu ze čtvrtky zatím nezbavujte okrajů. Po obvodu obrázku (i na pár bodů uvnitř) naneste lepidlo a přilepte velký kus bílého průsvitného papíru. Na něj lepte natrhané kousky, můžou jít různě přes sebe. Občas obrázek zvedněte a podívejte se na něj proti světlu. Dolaďte podle potřeby, na závěr odstřihněte okraj. Ať to průsvitu na vašem okně sluší!

Vijte, holky, věnce…
Věnečky a věnce z kvítí se hodí pro každou příležitost. Zkuste s děvčaty uplést pampeliškový věneček a místy přidat další luční květy. Pokud je louka daleko, můžete věneček splést z ovčího rouna ze tří pramenů jako obyčejný copánek. Tahle krása vydrží holkám roky. Stejně pěkná a zároveň trvanlivá je čelenka z proužku látky pošitá látkovými nebo filcovými kytičkami.
Pokud dáváte přednost kráse živých květů, je možné látkovou čelenku prostehovat kloboukovou gumou a do stehů na procházce zastrkávat kvítky, které si děvčátko utrhne.

Vybarvěte, dokreslete a vystopujte: ploštice – ruměnice
V albu sdílím jeden obrázek k vybarvení a dokreslení. Máte zmapováno, kde ve vašem okolí bydlí ruměnice? Pokud zrovna svítí slunko, je dobrý čas vyrazit ven na průzkum a vypátrat, kde mají ruměnice svoje místečka.

Vyrobte si šperk nebo přívěsek – drhaní panáčci, náhrdelníky a náramky
Potřebujete tenčí provázek, ideálně voskovaný cca 1mm silný, dobře poslouží i jiná barevná šňůrka nebo kožený řemínek. Plést lze také z paracordu, ale výsledek nebude tolik příjemný k nošení.
Techniku drhání zvládnou předškoláci, je to jednoduché, když dětem pomůžete začít. I kluky drhání baví. Dají se lehce vytvářet panáčci nebo různá zvířátka.
Připravíme si 3 delší kousky provázku, na náramek asi po 60cm, na náhrdelník zhruba metrové. Nejlépe se budeme v začátku orientovat v úvazech, pokud má každý provázek jinou barvu. Jedno vlákno přeložte v půli a ve středu uvažte pevnou smyčku o průměru asi 1cm. Vzniklé očko bude potřeba k zavázání náramku. Teď vezměte oba zbylé provázky a na jednom jejich konci uvažte malý uzlík (očko) na začištění, aby se netřepily. Položte je napříč prvním vláknem tešně pod smyčkou, jeden půjde zleva doprava nad hlavními vlákny a druhý zprava doleva pod nimi. Oba zakončovací uzlíky budou hned u kraje. Je dobré se podívat na fotku a zkontrolovat správné postavení provázků. Drhání není nic jiného než vázání uzlů přes středová (pasivní) vlákna, při plochém drhání vážete stále pod sebou ambulantní uzly. Jakmile se naučíte základy techniky, můžete vyzkoušet nejrůznější barevné kombinace a zdobení korálky, které navlékáme na jedno nebo obě vlákna středu a potom zajistíme na místě postranními provázky.

Paletu barev voskovaného provázku mají na e-shopu tady:
https://www.galanterie-latky.cz/katalog/snurky–retizky–provazky/voskovane-snurky/prumer-1mm

Příště se podíváme do říše hadů, protože ti podle pranostiky vylézají 24. dubna na svatého Jiří. Hadí národ přivítáme tvořením a jednou prima deskovou hrou.
Viděli jste letos už nějakého hada? My jsme před několika dny z loďky pozorovali užovku, jak se pohupuje a vyhřívá na Kazínské skále. Byla tak parádně maskovaná, že jsme ji málem přehlídli!

Mějte se krásně a užívejte slunce,
srdečně zdravím a těším se na vás.
Lucka M.

Link na album s inspirací:

https://photos.google.com/album/AF1QipPY8U14sUUilwIbYxX053z1bcyU90KJxpvREXIf

 

Milí rodiče,
posílám jako inspiraci, jak si strukturovat týden s dětmi,  návrh na deník – Karanténík:
Můžete si pracovní listy vytisknout a pracovat s nimi, a nebo se jen inspirovat a udělat si vlastní sešit, dle Vašeho uvážení, vkusu.
Cílem sešitu je strukturovat mírně čas v týdnu, učit děti reflektovat své pocity přiměřeně věku a rovněž propojit psaní, kreslení, tvořivost.
Zpětně to může být zajímavý a originální projekt k přezkoušení.
Pohodové dny přeji všem,
Lucia Lerchová

Od Lucky, Zelený čtvrtek:

Milí lesní kamarádi,
jak se vám daří?
Jsem tu s několika nápady a tipy pro společný čas.

Vyzkoušejte rodinnou masáž s příběhem
Tuhle kratochvíli máme opravdu rádi. Sedneme si s dětmi do řady za sebe, nejlíp na zem, hezky se uvelebíme a jeden z nás vypráví příběh. Jednoduchý, s poklidným začátkem, dynamičtější pasáží uprostřed a šťastným koncem, kdy se všechno zase uklidní a ztiší. Námětem může být cesta lesem a potkávání různých zvířátek, nebo příchod jarního deštíku a bouřky, pak zas vyjasnění, skvělé téma je i vaření a pečení, děti milují např. přípravu a zdobení dortu nebo pizzy. Vyprávění každý z nás doprovází „masáží“, pečujícím dotykem na zádech toho, kdo sedí před ním. Naše ruce se nechávají vést příběhem. Není to masáž v pravém slova smyslu, ale užíváme si při tom spoustu legrace. Ladíme se na sebe, experimentujeme s dotekem a zkoušíme, co je druhému příjemné.
Vzpomínáte, jak jsme si jako děti kreslily na záda písmena, slova, obrázky? Tahle aktivita vypadá podobně, jenže při ní nehádáme význam, vypnem hlavu a můžeme si to celé „jenom“ užít. Móc krásně je nám 🙂

Vyrobte si herbář
Jestli se dostanete na jaře do Krasu, příroda vás překvapí bohatstvím jarních kvítků. Uvidíte koberce podléšek, sasanek, dymnivek nebo orsejí. Pak si můžeme s dětmi jednu rostlinku utrhnout a vylisovat si ji do herbáře. Nosíme za tím účelem v batohu knížku s vloženými listy novin a nebo jen pevné desky s tkaničkou, naplněné papíry. Celou nadzemní část rostliny pěkně vyrovnáme a stlačíme mezi volnými stránkami. Doma pak knížku nebo desky pořádně zatížíme a rostliny necháme několik dnů vylisovat. Dobré je udělat si při sběru poznámku, kde a kdy jsme rostliny našli, najít si je v atlasu a něco nového se o nich dozvědět. Děti rády zkoumají, vnímají všemi smysly a zaujmou je nejrůznější detaily – jak rostlinka voní, zda je chlupatá nebo zajímavě strukturovaná.
Suché vylisované rostliny nalepíme izolepou na čtvrtku, a tak vytvoříme karty. Opatříme je názvem a třeba také popisem stanoviště, kde jsme je našli. A třeba i jinou informací, (hodí se k jídlu – jedovatá – léčivá…) to už je úplně na vás.

Pozorujte pupen, jak se otvírá
Možná si na procházce všimnete malé větvičky s velkými zavřenými pupeny. Můžu doporučit třeba kaštan, tedy jírovec, jeho pupeny jsou nádherné. Dejte si ho do vázičky, každý den mu měňte vodu a sledujte, jak se otevírá. Zkuste si proces nakreslit a nebo třeba nafotit.

Sledujte klíčení
Kaštan, žalud, javorový „nos“ nebo jiný velký plod, který venku prospal zimu, je teď připravený se probudit. Když takový najdete, uložte ho do květináčku s hlínou, aby vršek koukal, a pravidelně zalívejte. Pozorujte s dětmi, co se bude dít… jak semínko klíčí den po dni. Malý semenáček si můžete zasadit na zahradu nebo rovnou do lesa. Vyberte mu pěkné místo, kde bude mít šanci opravdu vyrůst.

Navlékněte panáčka z bezových korálků
Budete potřebovat asi půl centimetru silné bezové větvičky. Jsou právě plné mízy a krásně se loupou. Můžete je nastřihat zahradnickými nůžkami na korálky o různé délce a z nich si navlíkat. Zkuste je obarvit, přírodně například řepou.

Ptáčci a motýlci z papíru
Koho baví malování a vystřihování z papíru, může si vytvořit jarní závěs nebo ozdobit zelenou větvičku. Čtvrtku nejdříve namalujeme vodovými barvami z jedné a po zaschnutí i z druhé strany. Vlhký obrázek zatížíme, aby se čtvrtka vyrovnala. Mezitím si vytvoříme šablonku ptáčka, květu, vajíčka, motýla a podobně: stačí nakreslit od ruky a vystřihnout jednoduchý obrys. Pomocí šablonky přeneseme tvar na barevnou čtvrtku kolikrát je libo. Každý tvar vystříhneme, procvakneme děrovačkou , provlékneme stužku nebo provázek a zavěsíme na větvičku.

Mrkněte, co se urodilo u nás:
https://photos.google.com/album/AF1QipPuKBHsPXppmy1EWzglk5jzJ8OXmC-Aky5ULqyCPěkné Velikonoce!
Lucie M.

Od Lucky M., vloženo 28.3. „Co to meleš, tati?“

Chvála mlýnků, mechanických vah, ručních šlehačů a všech podobných hýbátek v době (bez)dotykové

Máte doma, u babičky nebo třeba na chalupě starý mlýnek? Pokud vlastníte nějaký mlýnek s klikou, ať už na maso, mák, na kafe, na obilí nebo koření, vězte, že máte opravdový poklad. Stejně cenné jsou váhy s jazýčky a závažími anebo i obyčejné staré kuchyňské váhy s posuvným závažím.

Kdo mele, ten zaměstnává ruce, čistí mysl, pěstuje trpělivost a vůli, čichá čerstvě namletou přísadu, na které si pochutná třebas celá rodina. Děti můžou mlýt ve starém mlýnku piškoty, pohanku a nebo burizony, něco nepříliš tvrdého, aby jim to v šuplíku rychle přibývalo.

Mechanické váhy zase přinášejí jiné kvality: zjemňují nás a učí ledacos o rovnováze. Jde o to, aby si děti vyzkoušely hledat ten krásný stav, kdy se jazýčky vah dotýkají a misky jsou stejně hmotné. I malé děti budou nadšeně zkoumat křehkost rovnováhy – stačí malinko ubrat nebo přidat na jedné straně a dojde k vychýlení. Přirozeně začnou porovnávat (lehčí, těžší) a starší děti mohou kvantifikovat a počítat. Brzy naváží suroviny na buchtu i na koláč.

A jestli máte výlučně moderní domácnost, nevěšte hlavu. Však ten krouživý pohyb a pevnost materiálu, který ruka musí překonávat, je i v obyčejném ořezávátku. Takže, ořežme si s dětmi pastelky!

Máte-li chuť, zde je ku poslechu tématická pohádka Jana Wericha

Proč je moře slané: https://www.youtube.com/watch?v=4QWf_xaSEh8

Další interiérové činnosti (inspirované M.Montessori)

Kreslení do krupice

Potřebujeme:

tácek s nižšími okraji

krupici nebo podobný sypký materiál

Dostatečné množství krupice nasypeme na tácek a jemným pohybem tácku (jako když přesíváme) rozprostřeme do plochy. Prsty kreslíme obrazce, vyzkoušíme si to i obouruč 🙂

Dobré je pracovat na zemi a mít po ruce smetáček s lopatkou. Po činnosti vždycky následuje nácvik zametání.

Strouhání mýdla a foukání bublin

Potřebujeme:

struhadlo

kus mýdla

brčko

stabilní nádoby (miska, talíř)

vodu

Děti si nejdříve nastrouhají mýdlo na jemnějším struhadle, smísí s vodou a pak brčkem foukají bubliny. Bývá u toho spousta zábavy a pár louží. (Nácvik samostatného vytírání 🙂

Závěrem tip z jiného soudku. Je právě čas probouzení, čištění a otvírání studánek. Půjdete-li se podívat k nějaké studánce, vezměte s sebou malou průhlednou nádobku a lupu. Voda je teď plná života. Včera jsme u Kejné pozorovali hejna blešivců obecných, kteří vypadají jako malí ráčci. Jsou bioindikátorem čisté vody. Tak, studánko, díky Ti a nám všem na zdraví!

Omalovánky

     

Vynášení Morany za děti ZeMě v rodinném kruhu:

video zde: https://www.youtube.com/watch?v=3CDTl6sxLuA&feature=youtu.be&fbclid=IwAR2XVsP62VeGi4W_PlA-qIWwSw2Hp27sEANsM5VoqV__zOye5Z6r5MOcVbI

 

Milí přátelé ZeMě,

vnímám to tak, že teď je ideální doba, aby se děti zapojily do běžných domácích činností. U nás máme období krájení, vaření a šití. Děti pomáhají s vařením (krájí si zeleninu do polívky, do salátku, zkouší loupat brambory, strouhají sýr, pletou housky a preclíky, atd.) a starší dvě šijou všechno možné.

Níže sdílím pár nápadů právě k tématu šití, které nejsou úplně realizovatelné ve školce, pro domácí karanténu mi přijdou ideální 🙂

Moc vás všechny zdravím!

Vyrobte si autorskou knížečku JARO aneb Co se děje na jaře

Co je třeba: asi 2 kancelářské papíry

jehla a nit/bavlnka (stužka a děrovačka)

nůžky na papír

Kancelářské papíry rozstříhneme na čtvrtiny, vznikne nám tak 8 listů. Ty naskládáme na sebe a uprostřed přeložíme napůl, abychom měli sešit. Ve vzniklém skladu ho prošijeme jehlou a nití. Starší děti zvládnou šít samy předním stehem, pokud jim do složky listů předem připravíme dírky – propícháme šídlem, velkou jehlou nebo kružítkem. Knížka je pevnější, pokud se pak zvládnou po švu vrátit zpátky opět předním stehem tak, že doplní vzniklé mezery. Konce nitě k sobě svážeme. Také je možné listy procvaknout děrovačkou a následně svázat pěknou stužkou.

Nebojte se zvolit jiný formát, použít barevné papíry, přidat obálku z tvrdého papíru atd.

Pomůžeme dětem s napsáním názvu, jména autora, vnitřek knížky už necháme úplně na nich.

A knížka nemusí být o jaru, ale klidně třeba o bagrech, jednorožcích nebo dinosaurech. 🙂

Veselý knoflík

Co je třeba: několik velkých knoflíků

jehla a nit

kousek pevnější světlé látky (plátna, džínoviny)

fixy

Umět přišít knoflík se hodí. My si to můžeme nacvičit na velkém dvoudírkovém, navíc si přitom pohrát s představivostí a vyrobit pěkný obrázek.

Pokud doma nemáte vhodný velký knoflík, nezoufejte. Dá se vyrobit ze dřeva nebo z kůry, vystříhnout ze silnější kůže, docela dobře poslouží i knoflík kartónový. Důležité je, aby měl pěkné hladké dírky.

Přišívat ho budeme na pevnější látku, která se nekroutí. Na látku si děti nejdřív nakreslí (nejlépe fixou) nějaký jednoduchý motiv. Naaranžují si k němu knoflík. Knoflík může být středem květiny, kolem u auta nebo koloběžky, hlavou člověka nebo zvířátka, co je napadne. Menším dětem bude dobré pomoci a označit jim zrubu místa vpichu, klidně i nějakým silným hrotem udělat díru proti knoflíkové dírce, aby jim to hezky šlo.

A příště už si děti s vaší pomocí třeba přišijí knoflík na filcovou kapsičku, kde byde mít skutečnou funkci knoflíku.

Jestli máte chuť, pošlete mi vaše postřehy k vyrábění nebo třeba fotky výrobků. Ráda bych našla možnost, jak tvoření sdílet a vzájemně se inspirovat. Třeba by stačilo sdílené fotoalbum?

Krásné chvíle s dětmi nám všem,

cycletramp@gmail.com Lucka

Napsat komentář