NÁPADY CO S DĚTMI V TYTO DNY, jaro 2020

Nápady a tipy od průvodců na aktivity s dětmi v tyto dny, kdy školka/škola je z důvodu karantény mimo provoz.

 

Vynášení Morany za děti ZeMě v rodinném kruhu:

video zde: https://www.youtube.com/watch?v=3CDTl6sxLuA&feature=youtu.be&fbclid=IwAR2XVsP62VeGi4W_PlA-qIWwSw2Hp27sEANsM5VoqV__zOye5Z6r5MOcVbI

 

Milí přátelé ZeMě,

vnímám to tak, že teď je ideální doba, aby se děti zapojily do běžných domácích činností. U nás máme období krájení, vaření a šití. Děti pomáhají s vařením (krájí si zeleninu do polívky, do salátku, zkouší loupat brambory, strouhají sýr, pletou housky a preclíky, atd.) a starší dvě šijou všechno možné.

Níže sdílím pár nápadů právě k tématu šití, které nejsou úplně realizovatelné ve školce, pro domácí karanténu mi přijdou ideální 🙂

Moc vás všechny zdravím!

Vyrobte si autorskou knížečku JARO aneb Co se děje na jaře

Co je třeba: asi 2 kancelářské papíry

jehla a nit/bavlnka (stužka a děrovačka)

nůžky na papír

Kancelářské papíry rozstříhneme na čtvrtiny, vznikne nám tak 8 listů. Ty naskládáme na sebe a uprostřed přeložíme napůl, abychom měli sešit. Ve vzniklém skladu ho prošijeme jehlou a nití. Starší děti zvládnou šít samy předním stehem, pokud jim do složky listů předem připravíme dírky – propícháme šídlem, velkou jehlou nebo kružítkem. Knížka je pevnější, pokud se pak zvládnou po švu vrátit zpátky opět předním stehem tak, že doplní vzniklé mezery. Konce nitě k sobě svážeme. Také je možné listy procvaknout děrovačkou a následně svázat pěknou stužkou.

Nebojte se zvolit jiný formát, použít barevné papíry, přidat obálku z tvrdého papíru atd.

Pomůžeme dětem s napsáním názvu, jména autora, vnitřek knížky už necháme úplně na nich.

A knížka nemusí být o jaru, ale klidně třeba o bagrech, jednorožcích nebo dinosaurech. 🙂

Veselý knoflík

Co je třeba: několik velkých knoflíků

jehla a nit

kousek pevnější světlé látky (plátna, džínoviny)

fixy

Umět přišít knoflík se hodí. My si to můžeme nacvičit na velkém dvoudírkovém, navíc si přitom pohrát s představivostí a vyrobit pěkný obrázek.

Pokud doma nemáte vhodný velký knoflík, nezoufejte. Dá se vyrobit ze dřeva nebo z kůry, vystříhnout ze silnější kůže, docela dobře poslouží i knoflík kartónový. Důležité je, aby měl pěkné hladké dírky.

Přišívat ho budeme na pevnější látku, která se nekroutí. Na látku si děti nejdřív nakreslí (nejlépe fixou) nějaký jednoduchý motiv. Naaranžují si k němu knoflík. Knoflík může být středem květiny, kolem u auta nebo koloběžky, hlavou člověka nebo zvířátka, co je napadne. Menším dětem bude dobré pomoci a označit jim zrubu místa vpichu, klidně i nějakým silným hrotem udělat díru proti knoflíkové dírce, aby jim to hezky šlo.

A příště už si děti s vaší pomocí třeba přišijí knoflík na filcovou kapsičku, kde byde mít skutečnou funkci knoflíku.

Jestli máte chuť, pošlete mi vaše postřehy k vyrábění nebo třeba fotky výrobků. Ráda bych našla možnost, jak tvoření sdílet a vzájemně se inspirovat. Třeba by stačilo sdílené fotoalbum?

Krásné chvíle s dětmi nám všem,

cycletramp@gmail.com Lucka

Napsat komentář