Dušičková slavnost

#_LOCATIONMAP

Datum / čas
Date(s) - 01/11/2023
16:00 - 18:00

Kategorie


Dušičková slavnost

ve středu 1. 11. od 16:00 do 18:00 hod.

Čas, kdy je dobré zastavit se a poděkovat všem našim příbuzným. Těm, kteří tu byli před námi, kteří nám ukázali chybné i správné cesty… O této době se říká, že svět živých a svět mrtvých je si nejblíže, proto si můžeme lépe naslouchat. Tato doba otevírá také nejtemnější část roku, kdy je Slunce pomálu. Dušičky, tedy Památka zesnulých, jak známe tento svátek v dnešní době, má kořeny daleko v historii 
a sahá až do doby předkřesťanské, dokonce do doby před příchodem Slovanů na naše území. Na noc z 31. října na 
1. listopadu připadá jeden 
z nejdůležitějších keltských svátků – Samhain. Ve starém keltském kalendáři se tímto slovem označoval také měsíc listopad, přesněji řečeno první tři týdny tohoto měsíce. Proto i my se věnujeme v tomto čase vzpomínce na naše blízké více, než jeden den.

S sebou:

teplý nápoj, něco dobrého na společný stůl (může být i něco k opékání na ohni), teplé oblečení

Organizuje a hudebně doprovodí Gábi Doubek a Honza Španďa Španbauer, který také bude strážce ohně.

Lucka Millerová pro nás přichystá lesní stezku až ke stromu předků..

Lampionková dílna

VEZMĚTE SI PROSÍM S SEBOU SKLENIČKU NA VÝROBU LAMPIONKU

Pod vedením průvodkyně Desi si spolu s dětmi vyrobíme v zázemí ZeMě lampionek, jeho světýlko nás bude poté doprovázet na další cestě.

S sebou prosím přineste pro každé dítě menší čistou skleničku např. od marmelády či kompotu. Další materiál na výrobu lampionků bude na místě zajištěn.

Světýlkový průvod ke Stromu předků

Se zapálenými světýlky se poté vydáme lesní, tajemnou stezkou ke Stromu předků, kde společně zavzpomínáme na naše příbuzné..

Své lampičky si děti poté mohou doma dát na okénko. Tam lampičku tři večery po sobě před spaním zapalují a nadcházející ráno mohou najít od dědečků a babiček vzkaz nebo dáreček.

 

Pečivo pro předky

Doma si můžeme s dětmi připravit kynuté pečivo z bílé mouky – malé, obřadní chlebíčky, jenž mají symbolické tvary – klíč, kruh, spirála, trojspirála jako symbol života, smrti a znovuzrození. Přitom si povídáme o našich předcích.

Společně je pak zaneseme ke Stromu předků, nebo na místo odpočinku našich příbuzných.

 

Písnička o světýlku:

//:Moje malé světýlko

Chci aby svítilo://

Svítilo, svítilo, svítilo

//:Nikdo mi ho nezhasne

Chci aby svítilo://

Svítilo, svítilo, svítilo

Více ve Zpěvníku ZeMě, naše slavnostní písničky naleznete také na Spotify: https://open.spotify.com/track/2bZQx0iNaU2082P6noXYbx?si=fc905efd6f714f4d

Tipy na doma: výroba rodinného stromu

V tomoto dušičkovém čase, který je protkaný vzpomínkami na naše příbuzné, můžete spolu s dětmi vyrobit strom předků, pokud jej nebudou vyrábět v čase školky a školy.

Potřebovat budete: fotografie příbuzných nebo jejich kopie, lepidlo na papír, nůžky, čtvrtku A3, vodové barvy, podložku na práci

Nakopírujte si fotografie s vašimi příbuznými a povídejte si s dětmi o jejich životě. Nechte je, aby fotky sami vystříhaly a umístily na plochu čtvrtky. Dále je lepidlem přichytíme a obraz stromu předků dotvoříme vodovými barvami. Menším dětem můžeme siluetu stromu předem předkreslit, nebo nechat plně rozvinout jejich fantazii.

V časech, kdy jsme nemohli slavnost společně prožít natočila Desi návodné video, jak si vyrobit lampionek doma a se kterým se pak můžete vydat se svými bližními na místo odpočinku vašich příbuzných, nebo jej rozsvítit v čase dušiček se vzpomínkou na ně.

Pro ty z vás, kteří s námi nemohou tvořit video zde: https://drive.google.com/drive/u/1/folders/1Hqpu–7yaXh0i2N4ZKs0N00RGBRAVwLx

 

Fotky z předchozích dušičkových slavností

 

 

Napsat komentář