Vynášení Mořeny a vítání Jara

#_LOCATIONMAP

Datum / čas
Date(s) - 15/03/2021 - 31/03/2021
Celý den

Kategorie


Slavnost, tak jak jí známe se z důvodu aktuální situace a vládních opatření nekoná.

Naše průvodkyně Katka Borovičková pro vás ale natočila návod, jak si takovou malou rodinnou Moranku vyrobit:

Před rokem jsme pro vás natočili video jak je důležité paní Zimu Moranu vynést, byť jen v kruhu rodiny a poté si domov ozdobit lítečkem, inspirujte se zde:

Potěšit se můžete jednou z našich písniček:

Klip ZeMě kapely ZDE !

Neseme morenu

Pěkně vystrojenu

Nahoře červenu a dole zelenu

Neseme Mařocha hodit do potoka

 

Další jarní písničky najdete na našem CD. Spolu se zpěvníkem je možné zakoupit je i v této době, odkaz zde:

Naše produkty

 

Morena neboli Morana je bohyní smrti, bývá ztotožňována z archetypem stařeny a uzavírá božskou trojici i koloběh života a smrti. Vládne v zimních měsících a stále jsou živé rituály, kdy bývala na jaře vynášena jako slaměná panna a házena do vody, aby odešla a přenechala místo Vesně. Někdy je zobrazována jako mladá, bledá dívka, jindy jako stařena. Bere k sobě mrtvé duše a vládne podsvětí. Její dech i dotek jsou mrazivé tak, že se z nich zastaví srdce. Zároveň ale také obnovuje přírodu tím, že ji uvrhne do zimního spánku a vše uspí pod sněhem. Její jméno pochází ze slovanského slova mořit, umořit, základ pro slovo zemřít. Vynášení Moreny ze vsi patří k jedné z tradic, která se traduje do dnes. Bývá to v čase jarní rovnodennosti, kdy vládu nad světem přebírá Vesna, bohyně jara, života a radosti. Jako kontrast k Moreně si ozdobíme Líto (letečko, májíček), které symbolizovalo příchod jara a obnovení života. Na rozdíl od smrtky bylo vytvořeno ze živých a barevných materiálů – sám stromek nebo zelená ratolest zobrazují v magii život.

 

Přišlo jaro do vsi
Kde jsi zimo kde jsi
Byla zima mezi náma,
Ale už je za horama
Hu hu hu!
Jaro už je tu!

 

20170321-IMG_0057ok

Co můžeme dělat doma?

Už jste si někdy udělali svoji domácí Moranu? Pojďme si vyrobit malé rodinné Morany, uložit do nich to, co chceme poslat pryč, a pak je v čase přicházejícího jara předat Živlům, utopit a spálit. Můžou se klidně koupat ve vaně, pokud zrovna řeka není v dosahu.
Se staršími dětmi pak můžeme pozorovat, kdy zapadá slunce, a počítat, kdy ráno vychází, pokud jsou den a noc stejně dlouhé. Jarní rovnodennost je krásné téma!

Ať vás rituály sytí, nesou, baví…

Loni jsme vynášeli Moranu v čase karantény za ZeMi on-line:

Foto z vynášení Morany, 2017

Napsat komentář