Pondělní škola

#_LOCATIONMAP

Datum / čas
Date(s) - 01/06/2020
Celý den

Kategorie


Pondělní škola
PRŮVODCI: Dita Ptáčková,  Jana Švecová a Ben Sasson
Cesta ráno Jana, Dita v Řevnicích, odpoledne Dita cesty, Jana v Řevnicích
V pondělí to zatim vypadá na krasné počasi, takže budeme celý den venku. V angličtině začneme s předložkami tedy s prepositions. Do zazemí na oběd se dostaneme až kolem 13 hodiny, přizpůsobte tomu prosím oblečení, obuv a svačinu pro děti. Po obědě se do lesa vrátíme a budeme tvořit lesní panáčky. Prosím dejte dětem pokud máte ruzné barevné vlny.

Hi Kids!

For this upcoming Monday, we will be learning about prepositions in the forest. So prepositions like under, over, inside, outside, above and below, for example! Yippee!!!
Once we have gone through all the prepositions using flash cards, we will play a few fun games to help us remember all the different words.
For one of the activities, I will be bringing a box with a toy. I will be placing the toy in different areas in and around the box. You will have to tell me the right preposition of where the toy is placed, in or around the box. Once we have done this for some time, we will use our surroundings in the forest to keep learning about prepositions.
When I think we all have gotten the hang of it, we will do a few worksheets to help the information sink in more 🙂
See you on Monday!
Ben

DOPLŇUJÍCÍ INFO: 

FOTOGALERIE TADY

Napsat komentář