6.10. parlament

Přítomné téměř všechny děti kromě Erika, Malvínky, Tangy a Julinky.
Nejdříve jsme se zeptali, jak se mají noví školáci a jak jsou patrůňata spokojena se svými patrony a naopak.
V kruhu děti a průvodci řekli svá témata – tj. co se jim líbí, nelíbí, co by chtěly řešit, co by nám chtěly sdělit, co je trápí, co je těší. A v druhé části parlamentu jsme se jim věnovali.
Hráli jsme hry na uvolnění a vyřádění – sochy, ruce-nohy-hlava. Dále se děti rozdělily do 5 skupin a v každé skupině měly spolupracovat a napsat seznam věcí, které nemají souhlasně rádi všichni ve skupince (minule psaly opak – co mají rádi). Pro zajímavost: padání, tornádo, smrad, kousnutí, rozbitý buben, trápení, horké jídlo v horku, vši, klíšťata, zlý sny, bobky, výbuch jaderné elektrárny, sprostá slova, měkké banány, nemožná máma, prach do očí, citron s kečupem…

Témata:
1) Tom a Tadeáš předminulý čtvrtek se schovali v lesíku za maringotkou a i když je všichni průvodci dlouhou dobu hledali, nereagovali a nevylezli. Řekli jsme si, jaký strach zažívali průvodci, kteří mají za děti zodpovědnost, jak to narušilo důvěru, potřebujeme se spolehnout jeden na druhého x kluci zase popisovali jejich strach, že když vylezou, dostanou vynadáno. Pro Toma a Tadíka nyní platí pravidlo, že týden mohou být jen v zázemí ZeMě, kde jsou vidět (nesmí do lesa apod.), další týden si řeknou s průvodci Badatelů, jak to funguje a bude jim povoleno být na okraji lesa, následující týden, pokud to bude fungovat, mohou se pohybovat jako ostatní děti. Z toho vyplynulo pravidlo:

  • když mě volají, tak přijdu (oddalování mého ne-příchodu situaci naopak ještě více zhoršuje)

2) Rušení sousedů:
Sousedé Seifertovi si stěžovali, že jim děti lezou přes plot do zahrady, volají, křičí, dělají nepořádek u plotu, ruší tatínka při homeofficu. Nastavili jsme tato pravidla:

  • neleze se na plot
  • nekřičí se tam
  • pokud se to nebude dodržovat, nebude se smět chodit do lesíka za maringotkou

3) Respektování se:
Je důležité respektovat zkřížené ruce – pokud někdo něco nechce, nedělám mu to, při žaludových válkách si vybrat místo, kde tím neruším jiné děti (např. školkáčky), říci si, kdo hraje, kdo nehraje.

4) Nebezpečné hry – houpačka především – v okolí houpačky dávat pozor, aby někdo nevyšel z lesa. Průvodci ještě zjistí, zda je potřeba ostříhat nějaké větve.


5) Mrtvý ježek na lesní cestě leží již několik dní. Na konci parlamentu mu děti společně s Eliškou udělaly hrobeček, ozdobily kameny, květinami, lesními přírodninami.

na další vznesená témata nám již nezbyl čas:

  • část dětí chtěla delší poobědovou přestávka, část zase naopak říkala, že přestávka je moc dlouhá
  • prosba o více pěších výletů
  • delší kroužek s koňmi
  • nespokojenost s angličtinou – nízká náročnost

V listopadu se nekoná parlament dětí, protože tento měsíc bude poradní kruh rodičů společně s dětmi a s průvodci (21. 11.). Další parlament je 8.12. 12:45 – 15:00, prosíme, ať se ho účastní i školáci, kteří ten den nejsou ve škole. Zapsala Gábina H

Napsat komentář