Informace pro rodiče předškoláků šk. r. 2020/ 21

Milí rodiče,

posíláme Vám souhrn informací, které se týkají vašich děti v předškolním roce v ZeMi.

Kdo s vašimi dětmi pracuje:

Petra mimo jiné absolvovala studium na SPgŠ – předškolní a mimoškolní pedagog a Wáclav mimo jiné vystudoval Sociální práci.

Co v úterý s předškolními dětmi podnikáme: Program běží už 4. rok a poslední 3 v sehraném týmu. Wáclav se zaměřuje na sociální a rukodělné dovednosti dětí. Petra pak na kognitivní funkce předškoláků.

Oporou nám je kniha „Školní zralost“

https://www.google.com/search?q=bedn%C3%A1%C5%99ov%C3%A1+%C5%A1koln%C3%AD+zralost&oq=bedn%C3%A1%C5%99ov%C3%A1&aqs=chrome.1.69i59l2j69i57.6387j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

a RVP k dohledání zde:

https://www.msmt.cz/vzdelavani/predskolni-vzdelavani

Obojí si můžete pořídit a „ohánět“ se s tím při přezkoušení. V MŠ budou spokojení, že jste opravdu zodpovědně vzali do rukou vzdělání svého dítěte a vy budete mít přehled, co je třeba.

V ZeMi máme už osvědčené postupy, jak s dětmi pracujeme, takovou „kostru“, na kterou vrstvíme podle aktuálních potřeb jednotlivců i skupiny předškoláků v daném školním roce.

Ten je po měsících tématicky rozdělen a rámcový přehled o tom, co s dětmi děláme byste měli získat z programu na webu, zápisech v kronice, fotek – pokud je prohlížíte s dětmi, ony vám určitě rády budou vyprávět. I to je předškolácká dovednost a budete ji takhle pěkně, nenásilně procvičovat 🙂

Zjistili jsme, že méně je někdy více a zaměřujeme se hlavně na schopnost dětí soustředit se ve větší skupině, slyšet a porozumět úkolu, spolupracovat, oddělit čas pro hru a soustředěnou „práci“.

Děti dostávají i tzv. pracovní listy s patřičnou motivací/ příběhem, písničkou apod. a ty si dávají do desek, které zůstávají v ZeMi.

Co doporučujeme na doma:

Je to samozřejmě na vás, ale vzhledem k tomu, že vzdělavatelé dětí jste vy rodiče a my toho za jeden den ani tolik nestihneme, je príma si s dětmi občas něco doma udělat a v klidu procvičit, co je třeba. Pokud uvažujete o „domácím vzdělávání“ je to vlastně taková příprava, ladění pro vás všechny.

Na internetu i tištěného je nepřeberné množství. Nám se zdají vhodné i výhodné různé časopisy pro předškoláky, podle naturelu vás i dítěte určitě najdete ten správný. Většina jsou měsíčníky a spektrum zábavných úkolů je široké a děti obvykle baví.

Hodně letošních předškoláků potřebuje procvičit výslovnost! Děti už jsou zralé, aby se naučily dobře mluvit a pokud budete čekat, že se to spraví samo, může se naopak stát, že se jim nesprávné používání mluvidel zafixuje. Někdy stačí i jen pár sezení u logopeda, který vám a dětem ukáže, jak se naučit písmena vyslovovat.

Na domácí procvičování, po dohodě s logopedem, máme tip na knihu „Logopedické písničky“ od Havlíčková, Eichlerová. Pozor ne cd, to je moc rychlé a děti text nestíhají. Vzhledem k tomu, že se jedná o nově otextované klasické české písničky tipu „Skákal pes“, zpívat zvládne každý 🙂

A vůbec hodně zpívejte, aktivujete tak centrum v mozku, které je blízko toho na matematiku a děti si díky rytmu i snadněji dokáží následně rozkládat slova na slabiky….tedy trénujete tzv. předmatematické a předčtenářské dovednosti 🙂 Zkoušejte také slovní fotbal a vytleskávání slabik slov.

Dětem dávejte, prosíme, k psaní jen měkké trojhranné silné tužky a pastelky, děti nemají ještě většinou dobře ukotvený správný úchop, tak ať je zbytečně nepřeťěžujeme. V jurtě jsou tyto psací pomůcky k dispozici, děti si je nemusí nosit, prosím nedávejte jim penály s fixami. Děkujeme.

http://www.jak-spravne-psat.cz/priklad-spravneho-a-spatneho-psani/

Ze vzdělávacích materiálů máte také dobrou zkušenost s

https://www.knizniklub.cz/knihy/195699-naucne-karticky-abeceda-obsahuje-30-posuvnych-karet.html

Skvělé jsou různé „montessori“ knihy – nechávají dětem prostor pro osobitost a zároveň jim pomáhají rozvíjet se.

Nechte dětem stříhat různé materiály, malovat vodovkami i temperami….ale to všechno určitě už úplně přirozeně děláte….

Přezkoušení:

Vůbec se ho, prosím, nebojte! Děti jsou šikovné a je to jen nástroj státu, jak kontrolovat – údajně sociálně vyloučené skupiny…

Pokud vám přezkušující bude dávat nějaká doporučení, vyslechněte jej, může vidět něco, co jste přehlédli, ale vy své dítě znáte nejlépe. MŠ nemůže nic jiného, než dítěti a vám znepříjemnit čas přezkoušení a vůči tomu se můžete důrazně vymezit. Věříme, že nikomu se nic podobného nestane!

A bude, jako ve většině případů, příjemné. Ale vzhledem k tomu, že neexistuje prováděcí vyhláška jak má tzv. přezkoušení vypadat, jsou přístupy v MŠ velmi různé a tak odrážejí nastavení ředitele. Někde budou chtít, aby jste dítě na pár hodin poslali k nim do školky, jinde bude samo s přezkušujícím a nebo u přezkoušení budete s ním.

Přezkoušení by mělo proběhnout 2x ve školním roce, obvykle během listopadu a pak někdy na jaře.

Děti si k němu mohou vzít desky se svými výtvory ze ZeMě + to, co děláte doma. Školka to nemusí brát v potaz, ale pro dítě a pro vás to může být fajn podpora ukázat, co vše už zvládl/a.

Pedagogicko psychologická poradna:

Pokud uvažujete o odkladu školní docházky, individuálním vzdělávání v ZeMi, nebo jinde, budete potřebovat doporučení od PPP. My máme velmi dobrou zkušenost s touto https://www.kppp.cz/

Vyšetření u nich není formalita, jsou profesionální, ale přitom laskaví a nestranní vůči domácímu vzdělávání. Vhodná doba na objednání do PPP je někdy začátkem roku 2021, před vánoci je to moc brzy – děti se ještě hodně změní. Pak zase mívá PPP plno a vy jste ve stresu, že před zápisem v dubnu už musíte potvrzení mít.

Školní rok 2021/ 22:

Rádi bychom se s vámi potkali na začátku druhého pololetí tohoto školního roku a sdíleli jak proběhlo přezkoušení, kam byste rádi zamířili do školy, informovali, jak to vypadá s místy a tak vůbec ve škole u nás v ZeMi, probrali co potřebujete od nás – to se samozřejmě obracejte kdykoliv bude třeba i během roku 🙂

Naše schůzka se bude hodně týkat docházky do ZeMě a praktických informací o ní. Zdá se nám ale, že už teď je dobrý čas si udělat trochu jasněji u vás doma o vašich rodičovských představách o vzdělávání vašeho dítěte.

Souhrn informací o vzdělávání ve škole ZeMě naleznete zde:

https://www.zemezeme.cz/2020/02/06/informace-o-individualnim-vzdelavani/

Překvapivě :), bývají představy obou rodičů dost často velmi rozdílné a co teprve, když se zeptáte dětí, co od školy očekávají ony 🙂
Pro rodiče může být také inspiratiní listování knihou „Jak se učí živě“, zde ukázky:
http://zivotnivzdelavani.cz/userfiles/files/Jak%20se%20u%C4%8D%C3%AD%20%C5%BEiv%C4%9B.pdf

Termín schůzky: 1.3.2021 v ZeMi od 18,30.

Mějte se hezky.

Petra a Wáclav a

za školu Míša Formanová a Gábina Holečková

Napsat komentář