Otvírání studánek

mapa není k dispozici

Datum / čas
Date(s) - 23/05/2018
Celý den

Kategorie


V pondělí 21.5. Otvírání studánek v čase školky/školy, otevřeno pro rodiče a přátele ZeMě. NÁVRAT VLAKEM O HODINU POZDĚJI!

Vedou Katka Kotková a Honza Bružeňák

Sejdeme se ráno na nádraží při příjezdu dětí z Prahy a vydáme se krajinou za jednou ze studánek, abychom jí po zimě probudili.

S sebou dobré boty, svačinu, hudební nástroje a doplňky v barvě vody. Kočárky nechte doma!

Otvírání studánek souvisí s panenskou energií čistoty a novým životem. Slavnost je v čase školky a školy, kdy se společně s dětmi vydáváme přírodou očistit a oslavit studánku. Oblékneme se v barvách vody – bíle a modře, ženy sukně, věnečky a šátky. U studánky pak spočineme, očistíme jí, zazpíváme a možná se nám zjeví i studánková víla, kdo ví…

Tento rok bude setkání se studánkou prosté.

 

Pro průvodce:

Příprava s dětmi:

 • Slaví se v dubnu či koncem května.
 • Slavnost Otvírání studánek bývá v týdnu, je otevřená i rodičům – třeba je obeznámit s časovým rámcem a s tím, že terén je neschůdný pro kočárky, ať děti i rodiče přijdou v bílých a modrých vodních barvách – ženy šaty či sukně.
 • Oznámit o hodinu pozdější návrat a potřebu větší svačiny.
 • Také již tradičně se k nám připojuje školka na Dvorečku – oznámit jim datum, kdy se chystáme.
 • Když je složení dětí příznivé, nacvičujeme se školáky vystoupení podle skladby B.Martinů / M. Bureše
 • Předem si povídáme o vodě, se školáky projekty související s vodou a ekologií.

Písničky:
Studánko Rubínko (Hradišťan), Voděnko bystrá (česká lidová), Modlitba pro vodu (Ubývá míst..Hradišťan), Kopala studienku (slovenská lidová), V širém poli studánečka (moravská lidová), Teče voda, teče ( lakotská indiánská), Teče voda, teče ( moravská lidová), Vodo voděnko ( z fimové pohádky) a další viz.zpěvník

Se školáky poslech Vltavy od B. Smetany, Otvírání studánek od B. Martinů

Zajistit vystoupení – ceremonii, kde jsou hlavní aktéři školáci s kapelou – minimálně 3 – 4 zkoušky (taneční choreografie s Eliškou holky, zpěv a hudba s Káčou), Ideálně připojit i předškoláky. Třeba předem určit Králku – může být i starší dívka, starší sestra někoho ze školáků, nebo nejstarší školačka.

Příprava slavnosti:

 • Sehnat kapelu a sbor z řad rodičů a předat jim partituru B.M.(pozor, posouvali jsme o kvintu níž -minimálně 3-4 zkoušky sboru)
 • Sehnat vypravěče- mužský hlas a předat mu text k otvírání studánek od M. Bureše
 • S sebou džbán a studánkové oblečení (holky školačky si samy šily sukně a barvily šátky, novým školačkám došít, ve škole by bylo fajn na další rok ušít bílé košile nebo ozdobit bílá trička, kluci kalhoty a bílé košile) a čerstvé květiny.
 • Zjistit si cestu ke studánkám – tradičně chodíme ke třem studánkám nahoře nad Kejnou
 • Dobré by bylo studánku i fyzicky vyčistit s pomocí lidí, kteří vědí, jak na to. V tom případě s sebou potřebné nástroje.

Průběh slavnosti
Cesta ke studánkám trvá cca 2-3 hodiny od nádraží, když je mezitím pauza na svačinku. Školáci a předškoláci, kteří mají nacvičený rituál jdou napřed, jejich průvodci dají znamení ostatním, když jsou připraveni.

Školkoví průvodci mezitím mohou menší děti opodál připravit s příběhem o studánce a studánkové víle. Poté usadí děti kolem studánky, aby mohli sledovat vystoupení. Po skončení první části se všichni v kruhu připojí k tanečníkům s písničkou Studánko Rubínko. Možno i další písničky.

Poté svačina nad studánkou na „hradě“ – trampské ležení na kopečku nad studánkou. Cesta dolů možná jinou cestou než nahoru.

Velká část dětí má na místě rodiče, ale je třeba zajistit průvodce na cestu zpět do Prahy.

Studánka3 studánka4

studánka1

Napsat komentář