Škola jaro 2019

Škola – 29.březen 2019

Tentokrát jsme se školáky my dva, Petra a Wáclav. Ve čtvrtek  večer jsme dolaďovali ještě potřebné detaily a v ranním kolečku děti seznamujeme s plánem 3 bloků – vaření z planých rostlin, povídání o Kanárských ostrovech a výroba váčků na krk, zahradnický workshop.
Děti reaguji na rychlé kolečko se jmény celkem pozitivně a už se vydáváme na první zastávku, kdy si ukazujeme planý česnek a začínáme plnit k tomu určenou plátěnou tašku. Cestou ochutnáváme květ fialky a myrobalánu. Děti zjišťují, že dobře chutná i kokoška pastuší tobolka a že čerstvá kopřiva ani tak moc nepálí. Vše se nám do polévky velmi hodí. Cestou si dáváme svačinu, my dospělí „uneseme“, že některé děti skuhrají na dlouhou trasu a vezmeme to alespoň lehce přes les.
V zázemí se přirozeně rozdělíme na fotbalovou a kuchařskou partu. A když nám polévka stojí na plotně v jurtě začne Wáclav vyprávět o své poslední cestě, čte dětem svou povídku „O hoře“ a děti si vybírají kámen z té dálky, kterou si ukazujeme na globusu. Děti zručně pracují s kůži, děrovacími kleštěmi i sešívání jim jde od ruky.
Polévka je v obědové nabídce, někteří nedůvěřivci neochutnají a jiní si naopak přidávají, odnášejí domů ochutnat a recept ukládají do batohu.
Tady je: cibulku zpěnit na oleji, když začne hnědnout přisypat brambory na kostky, zalít vodou a postupně přidávat pokrájené zelené rostliny, osolit, opepřit, dle chuti curry a nechat pod pokličkou vařit. Když jsou brambory měkké, rozmixovat s mandlovým, či jiným mlékem.
Po obědě a odpočinku se vrháme na krátké povídání a malování o půdě, kompostu a děti vytvoří několik sazenic „kozích rohů“ o které by se měli v následujících týdnech společně starat, aby z nich vzešli rostlinky k zasazení.
Školní část dne je u konce a musím přiznat, že pro mne byla zajímavá a občerstvující. Petra

Napsat komentář