ZÁŘÍ 2018

Pondělí 24.9.

Ranní kruh na nadráží, píseň make a circle big big… counting, how many girls/boys ? Poté hřistě.  Hra na Im a big giant and Ill eat your … cvičíme body parts. Začína pršet utíkáme do jurty, jeee škola ve velké jurtě, skvělé. Slovesa pohybu. Cestujem do Británie.Pohádka o řepě. Nejdřív vyprávíme, poté koukáme na youtube na video, Slovíčka family members and animals. Po pauze práce ve skupikách. Wild cats (Marcel, Tigra, Julie, Ema, Roza, Tonda Tammik, Annemik, Matouš) family members a colours, už se všichni nováčci naučili hodně barev, mám radost, Cvičime představení o řepě, které nakonec všem zahrajeme.  Lions (Tim, Mia, Zoro, Anež, Noe) Alphabet song, spelling, writing alphabet. Panters (Maru, Jura, Hugo,Vojta ,Žofka) Whats your city, street, adress ? Píší věty a dělají rébusy. Oběd a odpoledne?

Jelikož děti dnes hodně divočily a hlavně kluci fakt dost rušili a zdržovali , ptáme se jak se měli?? Všichni říkají, že to bylo náročné a tak si domlouváme systém žlutých a červených karet, který navrhly děti, bavíme se o pozornosti, skákání do řeči, emocích- každý má jinak velkou sopku , která může bouchnout a sepisujeme dohody na papír, který všichni podepíšou. Dolaďujeme kolečko služeb.

Kamila

Pondělí 17.9.

Parádní divadelní představení Jackie and the giant, spoustu her a slov. Děkujeme Míše a Chrisovi, že nám ho zařídili. Dětem se moc líbí a parádně spolupracují. Poté hrajem With my magic fingers Ill turn you into..slova animals..hrajeme whats your name a What are you doing??

Odpoledne téma načasování. Co se dá načasovat a jak je to důležité?? Parádní debata v kruhu, všichni se zapojují a hází nápady. Hádáme olejíček, který Ondra donesl, všichni bezpečně poznají hřebíček. Má s sebou i kousky, žvýkáme je a povídáme si o jeho účincích. Pak hra s lanem, podlézáme a trénujeme načasování. Matouš všem vytře zrak, když jako první podběhne bez doteku. Perfect timing. Pak přeskakujeme jako obří švihadlo. Ondra má dlouou tyč a točí se dokola, podlézt, skočit, uhnout, opět velké soustředění a velká zábava.

Skvělý den po všeh stránkách.

Kamila

Čtvrtek 13.09

Den začínáme jogovou rozcvičkou. Roztáhneme si karimatky venku a protahujeme se a ohýbáme, dokud nejsme pořádně zahřátí a jdeme na  naši oblíbenou acro jogu. Sestavu cvičí všichni, i nováčci. Moc nás to baví a krásně se propojujeme. Poté si vydnáme Opinely a řezbářské nožíky a připomeneme si pravidla při práci s noži. Děti, co chodily i loni si troufají už i na řezbářské nože, Aňule, Tammík, Aňička pečlivě a bezpečně řežou. Pod rukama nám vznikají javorové kouzelnické hůlky dlouhé 12 palců, měříme a počítáme, kolikže to je vlastně centimetrů?? Učíme se u toho dělat ozdobné kroužky, je to velmi jemná a pečlivá práce. Máťa a Vojta je nakonec natrénují vcelku obstojně. Ještě stihnem oslavit Rozárky středeční narozky a hurá na písmenkovou polévku.

Po výborném obědě nás déšť vyžene do velké jurty, kde část dodělává, či začíná šít pytlíčky z filcu. Druhá část by měla dělat opasky, ale ouha, triko z domova má jen Noe. Roztříháme tedy staré povlečení, ale nepracuje se nám s tím dobře, třepí se. Uděláme pár copů, přišijeme konce k sobě i kroužky přiděláme. Pásky se nám moc nelíbí, tak se rozhodneme se, že trička donesem příště a budeme pokračovat.

Kamila

Pondělí 10.9.

Dnes na nádraží nás bylo 20 a Petra, Kamila a Ondra. Velký kruh a píseň Make a circle big big big, small small small , in-out, up-down. Poté jsme počítali do dvaceti a vydali se nejkratší cestou k jurtě, neb Huga bolelo břicho. Svačinka , následuje rozcvička, cvičíme body parts. Poté hra s míčem whats your name, my name is.. a barvy, Touch something red etc. Děti si toho většinu pamatují, což nás velmi těší a dokonce i Maruška přes prázdniny zapomněla, že angličtinu nemá ráda a aktivně se zapojuje.

Je potřeba se rozdělit na skupinky, a tak máme Wild cats, což jsou začátečníci, tady je Tonda, Tigra, Julka, Ema, Róza, Anička, Aňule, Marcel a Tammík. Pokročilí Small Lions, Maruška, Mia, Zoro, Hugo, Anež, Noe, Tim a zkušení Black Panthers Máťa, Nat, Vojta a Žofka.

Wild cats cvičí Whats your name a My name is a poté Whats MY name a snad už si všichni pamatují jména všech. Panteři a Lvi trénují zájmena his and hers a slovesa, touch, show, run etc..

V jurtě všichni spolčně děláme papírový projekt WHERE I LIVE, Universe, planets, Sun, The Eath, Continent, Czech Re, My village/town, my house. Vznikají pěkná díla a po celou dobu se snažíme na děti i mezi sebou mluvit anglicky, i když víme, že ne všichni všemu rozumí, kontakt s jazykem nám přijde důležitý.

Odpoledne tělocvik, den rovnováhy. Bavíme se o tom, kde všude může být rovnováha, duše, tělo, emoce, zajímavá debata. Trénujeme rovnováhu těla chůzí na slackline, stojem na jedné noze, zavřené oči, počítání, dřepy na jedné noze, stojky na hlavě na rukách. Pak hra ve skupinách po pěti, dejte na zem 4 ruce a 4 nohy atd. Spolupráce a originalita. Skupina s Natem a Máťou jsou vždy první a ostatní je bohužel většinou napodobují. Ve dvojicích jedna noha 🙂 konečně rozváže kreativitu a úzkou spolupráci. Zakončujeme aromaterapií, neb péče o duši je také důležitá. Ondra vypráví o olejích, jak a z čeho se získávají a co se s nimi dá harmonizovat a pak hrajem hru. Kápne každému na ruku a poznáváme, co je to za vůni. Většina  bezpečně rozezná citron. Jak se cítíte po inhalaci? Děti říkají, osvěženě, lehce, radostně, všechno odešlo atd. Zkoušíme jak vůně voní z rukou ostatních, divíme se, jak se to liší.

Nakonec úklid a hurá na vlak.

Kamila

Pondělí 3.9.

Náš první den proběhl parádně. Na nádraží se nás sešlo krásných 21 a průvodci Petra, Kamila a Ondra. Začali jsme seznamovacím kruhem jmen a toho, co máme rádi. Poté jsme si zopakovali, jak se chodí po městě a vyrazili cestou kolem potoka. V parčíku jsme se nasvačili a hráli seznamovacá hry s intu tyčí. Seřadily jsme se podle velikosti, podle věku, podle abecedy, podle měsíce narození, zkrátka vyblbli jsme se řádně a seznámili jsme se spolu a oprášili základní znalosti.

Poté jsme se vydali do jurty, seznámili se s pravidly v jurtě a okolí. Na pozemku se to hemžilo dětmi a rodiči a Kačka s Katy a Temokem chystali slavnost piňatu.

Po výborném obědě jsme si užili hodně legrace při snaze rozbít piňatu a získat poklady uvnitř. Nakonec muselo pomoci hodně rodičů a průvodců a nakonec piňatu dotrazila naše Peťa, tak snad to anglickému týmu přinese do nového roku hodně sil.

Ve zbylém čase jsme si ozdobili nové dřevěné šanony a rozdali si různé sešity.

A ve tři hurá na vlak.

Kamila

Čtvrtek 6.9.

Je nás jen osm, komorní skupina jde do lesa . Úvodní kruh , plány na tento rok. Děti touží po acrojoze, řezbařině, domečku v lese . Domlouváme se, že naším záměrem je prohloubit svou zručnost, vrtání, řezání, šití, vyřezávání atd. heslo RUCE S SEBOU 🙂 Chceme tento rok vyrobit vlastní fotoknihu jako vánoční dárek prarodičům s fotkami ze školy a ruční japonskou vazbou.

První dnešní projekt je land art v lese, vzniká spoustu děl. Pilka, nožíky , provázky a vrtačka. První pomyslný test zručnosti na sebe nenechal dlouho čekat, kdo provrtá žalud, postupuje do dalšího levelu ve vrtání.

Vše je zakončeno vernisáží kometovanou radiem Škola Země na improvizovaný mikrofon. Děti prezentaci děl berou velmi vážně a okamžitě pozmění své mluvené slovo na odborný umělecký tón.

Po obědě šijeme z filcu zdobené váčky na silové předměty, navazujeme tak na středeční učení o vědomí. Děti si procvičí a naučí dva druhy stehů a přišívání ozdob a knoflíků. Velmi potěšeni pozorujeme i ty nejmenší a i ty velmi živé, jak sedí a pilně pracují. Dílo se povedlo, úsměvy září.

Těšíme se na příště.

Kamila

Napsat komentář