Škola v březnu 2018

Zápis škola 13.3.2018

Pohybovka a čeština v pohybu s Eliškou: rozběhali jsme se hrou stronzo a běh a hrou ořezávátko. Protahování sestava Makoho, posilování v kruhu.
Hra elektrika s procvičením rodů a čísla u podstatných jmen, opakování tvrdých, měkkých a obojetných souhlásek a samohlásek.
Svačina, přestávka s fotbalem a houpačkou pod dubem.
Tvorba mapy světa vel.A2. Stříhání, vybarvování a lepení polokoulí a světadílů. Mapa je v procesu, děti jí budou dokončovat během týdne. Případně doděláme příští úterý.
Během oběda četba z knihuly Syn stromu, příběh o Karolíně a Bohuslavovi.
Matematika( číslo 9, indické násobení, násobilka).
Cestou vlakem četba příběhu ze stejné knihy O Houkálkovi.
Parádní poklidný den.
Eliška

zápis z pondělí 12.3. 2018:

v pondělí byl s námi místo Kamily Honza Bružeňák. Bylo to unavené ráno a hodně pršelo, takže se progam vyrýsoval trochu jinak. Byli jsme v jurtě a do angličtiny se nikomu moc nechtělo, tak část s Honzou kreslila a vyráběla z papíru a část hrála anglické pexeso, kvarteto a s Otíkem jsme vymýšleli novou otázkovou hru.  Přečetli jsme také jednu anglickou pohádku. Petra Brandalíková

Čtvrtek 8.3.

Ráno mezi dětmi bylo velké téma – vlak, který ve středu školáci nestihli. Udělali jsme po příchodu na jurtu poradní kruh a ukončili obviňování s tím že je to poučení pro všechny. Pak už jsme bedlivě poslouchali poutavé vyprávění Agáthy o její cestě původně do Brazílie, a reálně na Kypr. Téměř všichni měli zajímavý příběh o cestování letadlem či jiným prostředkem. Pak jsme vytáhli novou slepou mapu světa a děti hledaly různá místa. Většinou úspěšně.
Po zeměpisném úvodu byl čas na připravené bádání na téma Magnetismus. Děti pracovaly velmi zaujatě, moc se nám líbily jejich objevy, závěry a také zápisy v sešitech. Mezitím venku svítilo slunce a všech sníh zmizel a když kluci (a některé dívky) si šli o pauze zakopat, přišli úplně zmáčení a zablácení, neb hráli i přes obrovskou kaluž  uprostřed hřiště. :/ Po dobroučkém obědě na prosluněné terase byl čas se přemístit na bus. Všude tekly potoky roztátého sněhu a tak jsme to vzali raději lesem. Báru jsme potkali po cestě. Na plavání jsme se ještě potkali s Beri a její mamkou Katy a sestřičkou Žofkou, které přišly podpořit Berinku v plavání i potápění. Dnes s námi dokonce plaval i Hugo a jen nachlazený Vojta a Vladík na nás koukali přes okno. S Bárou jsme si po lekci pochvalovaly jak děti dělají pokroky. Byl to dobrý den!

Míša

Úterý 6.3.

1.blok: Eliška a Michal: pohybové hry za doprovodu violoncella. Po pořádné koulovačce jsems se sešli v jurtě. Běhy prokládané posilováním s výdržemi. Protahování. Hra se slabikotvornými souhlaskami r, l. Jazykolami v pohybu: Strč prst zkrs krk. Vlk zhlt hrst zrn. Škvrně v Brně, vrní v trní… Přebíhaná s podstatnými jmény, určovali jsem rod, opakování měkkých a tvdrých souhlásek v kruhu.  Protahování, zklidnění.
2.blok: Eliška a Michal: čeština.
Nejmladší děti-V,v- vázané písmo, čtení, tvorba slov a doplňovačka.
Oliver- tvrdé a měkké souhlásky.
Starší děti vyjmenovaná slova po l.
Otík- podstatná jména rod, životnost a číslo.

Během oběda čtení příběhu Syn stromu, z knihy Syn stromu a jiné pohádky  od Kateřiny Sidonové.

Eliška

Pondělí 5.3.

Angličtina

Z nádraží jdeme podél potoka, its frozen, its icy, dorazíme do jurty a svačíme. Ota dělá rozcvičku, skvěle zvládá slovní zásobu body parts i slovesa. Petra čte a vypráví pohádku MR.Pancake, děti se zapojují ve vyprávění částí, které se pořád opakují. Pak se vydáváme na cestu, cvičíme means of transport, a letíme do Ameriky, pak autem do Kanady. V Kanadě nutně musíme hrát Anežka says a Oli says a Tonda says. Po pauze se rozdělujeme na skupinky, starší cviší whose is it a slova školních pomůcek, mladší what is it, it is… a slova hraček a dopravních prostředků

Hudebka

Putujeme s gorilou. Michal přinesl masku, děti hledají rozdíl mezi šimpanzem a gorilou a taky kde žijí. Dále počítají státy Afriky a hledají, odkud pochází paprika?? Proč? Přeci kvůli jejich písni…začínáme plánovat, jak natočíme videoklip a rozdělujeme si, kdo co donese. Rodiče, prosím, nemohl by někdo z vás zapůjčit malou kameru na natáčení? Děkujeme.

Pátek 2.3.

Dopoledne jsme dohlasovali témata z Parlamentu

-Židle a stoly, ano většina chce, počkají si na Eliscinu skladnou variantu.

-kopačky, 10:5, kopačky ve škole ne, ty co tam jsou v poličce si děti během příštího týdne odnesou domů

-zvířátka, po domluvě s rodičem a průvodcem daného dne, je možné vzít si zvíře, ty tři si spolu domluví podmínky,které je potřeba dodržet(např. Nikdo nesahá, nebo naopak všichni můžou, atd) s dětmi jsme se bavili hodně o tom, jak stresující to pro zvířátka může být a ať si opravdu promysli, jestli to mazlíček zvládne

-úklidové kolečko. Místo uklidnovani děti je pole náhradníci, tedy když např. na dřevo služba ten den chybí, vezmou to za ně.
Boty a bundy, žádné vyhazování z jurty, ani neuklizi za děti, jen upozorňuje majitele věci, aby si si boty / bundu úklidil.
Kožešiny a koberečky, když děti po sobě neuklidi samy, služba to za ně udělá, aby mohli další zametat.

Poté následovala velká palačinková party. Ve velké jurtě jsme jedli a jedli a jedli a pak uklízeli a uklízeli a pak jsme jeli domů… Děkujeme Vyšinským za marmelády.

 

 

Napsat komentář